- Згідно з даними Oil World, в 2020 році Індія знизила імпорт рослинних олій до 1,38 млн. проти 1,57 млн. тонн роком раніше. Скорочення загального показника імпорту відбулося за рахунок зниження закупівель пальмової олії ‒ з 10,04 млн. тонн в 2019 році до 7,51 млн. тонн в 2020 на тлі значного зменшення її внутрішнього споживання в країні;
- В лютому Україна експортувала товарів на загальну суму $4,55 млрд., що на 14,8% більше, ніж в лютому 2020 року і на 15,8% більше, ніж в січні 2021 р. Експорт рослинних олій у звітному місяці зріс на 14% до лютого 2020 року. В цілому експорт насіння зернових і олійних культур з України в 2020 р. досяг найвищої за час незалежності позначки в $18,7 млн., майже в півтора рази перевищивши показник 2019 року;
- За оцінками експертів Oil World, Країни ЄС можуть значно наростити імпорт ріпаку в першій половині 2021 року на тлі істотного скорочення внутрішнього пропозиції олійної і стрімко зростаючих цін на неї на європейському ринку. Прогнозується зростання імпорту ріпаку в ЄС в 2020/21 МР до рекордних 6,55 млн. тонн проти 6,08 млн в сезоні 2021/20 МР. Основними постачальниками будуть Австралія та Канада;
- За оцінками експертів Oil World, в жовтні-лютому 2020/21 МР Іран помітно збільшив імпорт рослинних олій і шротів. Зокрема, за вказаний період в країну було поставлено 1,1 млн. тонн соєвого шроту, що більш ніж в 2 рази перевищило показник попереднього сезону. Ключовим постачальником продукції стала Аргентина.
Рішення країн ОПЕК+ залишити обсяги видобування нафти незмінними, перенісши заплановане їх збільшення з квітня на травень, спричинило суттєве зростання цін на нафту.
Здорожчення нафти стало чинником підтримки цін ключових рослинних олій. Зазвичай найбільш чутливим до коливання нафтових котирувань є рівень цін пальмової олії, оскільки вона найбільше задіяна у виробництві біодизеля, водночас наразі зростання цін такої продукції обмежене на тлі порівняно слабкого експортного попиту. В свою чергу, в Україні на тлі дефіциту соняшнику і зростання світових цін на соєву і пальмову олію постачальники також підняли ціни пропозицій соняшникової олії до нових рекордних рівнів.
Одним з чинників меншого, ніж очікувалося, зростання цін пальмової олії на тлі висхідного руху нафтових котирувань стало зниження обсягів закупівель з боку Індії. Так, імпорт пальмової олії в країну в минулому році знизився на 24% до 7,51 млн. тонн.
За даними нашого цінового моніторингу, протягом звітного періоду внутрішні ринки ключових олійних та продуктів їх переробки демонстрували різноспрямовані цінові коригування.
Звітного тижня ціни соняшникового сегменту продемонстрували деяке зниження. Водночас, таке зниження є тимчасовим та обумовлене впливом зниження з 1 березня ставки ПДВ з 20% до 14%. Як на базисі EXW, так і на умовах СРТ-завод ціни олійної просіли в середньому на 0,9%. Водночас на умовах FOB в портах Чорного моря насіння соняшнику подорожчало протягом тижня на 1,4% і торгувалося в проміжку 715-730 $/т.
Водночас в подальшому високоймовірне відновлення зростання цін на олісировину, зважаючи на невпинне зростання ціни соняшникової олії та дефіциту внутрішнбої пропозиції соняшника. За результатом звітного періоду соняшникова олія на умовах FOB в портах Чорного моря додала в ціні 6,8%. Ключовим чинником підтримки цін соняшникової олії залишається вплив зовнішніх ринків, зокрема зростання цін пальмової та соєвої олії на тлі встановлення нафтою багатомісячних цінових рекордів.
Ціни соєвих бобів на внутрішньому ринку минулого тижня також скоротилися. На базисі EXW соєві боби подешевшали на 3,6%, а на умовах СРТ-порт олійна зайняла ціновий діапазон 18700-19200 грн./т. На базисі FOB соя українського виробництва торгувалися в проміжку 560-575 $/т. Зниження цін обмежене низьким рівнем внутрішніх запасів олійної. Вичерпання внутрішньої пропозиції та зростання цін спонукає вітчизняних переробників до закупівлі сировини на зовнішніх ринках.
Торгівельна активність в ріпаковому сегменті внутрішнього ринку залишається низькою. Потенціал пропозиції на ринку практично вичерпано. На умовах EXW цінові показники досягли проміжку 15000-15500 грн./т; на базисі FOB зросли з огляду на тенденції зовнішніх ринків до 505-520 $/т.
20210305-oil