Головна Аналітика Ринок олійних та продуктів переробки (20.12.21‒24.12.21)

Ринок олійних та продуктів переробки (20.12.21‒24.12.21)

олія, рослинні олії

Оприлюднення інформації про порівняно меншу небезпеку нового штаму «Омікрон» сприяє поступовому відновленню ринків, зокрема нафтового. Так, за підсумком минулого тижня лютневі нафтові ф’ючерси зросли в середньому на 5%.

  • За даними Держстату України, станом на 1 грудня 2021 року запаси насіння соняшника в Україні зросли майже на 1,727 млн тонн порівняно з аналогічним показником минулого року – до 8,221 млн. На підприємствах, що вирощують цю олійну, запаси збільшились на 1,518 млн, на підприємствах, що займаються переробкою та зберіганням – на 207,8 тис. тонн;
  • За даними експертів AgriCensus, протягом вересня-листопада 2021 року українські експортери поставили на зовнішні ринки 400 тис. тонн соєвих бобів, що на 43% поступається показнику відповідного проміжку 2020 року;
  • За даними експертів Oil World, обсяг переробки соєвих бобів в Аргентині в листопаді не виправдав очікувань операторів ринку і склав 2,9 млн тонн, що на 13% поступається показником жовтня поточного року (3,3 млн). Результат звітного місяця також вперше з початку року виявився нижчим за показник аналогічного місяця минулого року;
  • За прогнозами Conab, Бразилія експортує 90,67 млн тонн соєвих бобів у 2022 році, що на 5,7% більше, ніж очікуваний обсяг експорту в 2021 році. Очікується, що виробництво сої в Бразилії у 2021/22 МР досягне 142,8 млн тонн, що на 4% більше рівня попереднього сезону.

Суттєвим зростанням характеризуються також ціни пальмової олії на тлі очікувань зниження виробництва у грудні через затримки в збиранні врожаю після повеней, що сталися нещодавно восьми штатах Малайзії. Внаслідок повеней експорт пальмової олії з країни протягом 1-20 грудня скоротився на 5,1% порівняно з аналогічним проміжком листопада поточного року, за даними служби тестування вантажів Intertek.

За даними MPOB, запаси пальмової олії в Малайзії станом на кінець листопада незначно знизилися і склали до 1,82 млн тонн, що водночас вище за очікування учасників ринку (1,78 млн тонн), оскільки уповільнення експорту компенсувало падіння виробництва.

За даними нашого цінового моніторингу, протягом звітного періоду на внутрішніх ринках ключових олійних та продуктів їх переробки фіксувались переважно негативні цінові коригування.

У соняшниковому сегменті протягом звітного тижня ціни продовжували знижуватися. В результаті, як на базисі EXW, так і на базисі  СРТ-завод насіння соняшнику  подешевшало в середньому на 1,1%. Ключовим чинником такого руху є зниження цін на соняшникову олію.

Соняшникова олія українського виробництва на базисі FOB в портах Чорного моря за підсумком тижня продовжувала втрачати в ціні і торгуватися в діапазоні 1300-1315 $/т (-1,7%). Експортні ціни соняшникової олії українського виробництва знижаються до мінімального рівня з початку поточного сезону, зважаючи на зниження зовнішнього попиту на негативні цінові тенденції на суміжних ринках. Таким чином, у випадку відсутності кардинальних змін, в найближчий перспективі варто очікувати збереження негативної цінової тенденції в соняшниковому сегменті.

Ціни соєвих бобів на внутрішньому ринку минулого тижня також дещо знизилися. На базисі EXW соєві боби торгувалися в проміжку 15500-15900 грн/т (-0,6%). На умовах СРТ-порт олійна зайняла ціновий діапазон 16300-16700 грн/т (-0,6%). Основним чинником, що визначає рух цін, який спостерігається, є скорочення зовнішнього попиту.

В ріпаковому сегменті ціни попереднього тижня були переважно стабільними, утримуючи високі позиції як на внутрішніх, так і на експортних базисах. Так, на умовах FOB коливалися в проміжку 765-775 $/т. Варто додати, що наразі вартість найближчих ф’ючерсних контрактів на ріпак на біржі Euronext практично щодня поновлює історичний максимум.

20211224-oil

Перегляди: 6