- За даними Інституту аграрної економіки, у 2020 році експорт соєвої та рапсової олії з території України скоротився, а соняшникової ‒ навпаки встановив новий рекорд. Обсяги відвантаження продукції склали 302 тис. тонн, 137 тис. та 6,9 млн тонн відповідно. Експорт соняшникової олії перевищив рекорд 2019 року на 12%. У валютному еквіваленті поставки оцінюються у 5,3 млрд. $ (+24%);
- Переробні підприємства України планують імпортувати соєві боби. Причиною є недостатня внутрішня пропозиція, та спричинене нею зростання цін, що зробила імпортну сою більш економічно привабливою. Згідно з повідомленнями учасників ринку, наразі не лише укладаються перші угоди щодо постачання в країну сої з Бразилії, а й перший корабель із імпортною соєю прибув до України;
- За даними Держкомстату, запаси соняшника в Україні станом на 01 лютого 2021 року склали 4,3 млн тонн (-32% до аналогічного дати попереднього року), соєвих бобів ‒ 1,04 млн тонн (-18%), ріпаку ‒ 61,5 тис. тонн (-40%);
- Згідно з прогнозом Малайзійської ради виробників пальмової олії, щомісячний обсяг запасів пальмової олії в Малайзії до кінця 2021 р. залишатиметься на досить низькому рівні ‒ не більше 1,5 млн тонн;
- За оцінками експертів компанії CCOBN, запаси сої в Китаї станом на 19 лютого поточного року становили 5,78 млн тонн, що на 8% вище показника на відповідну звітну дату 2020 року. Запаси олійної в Китаї виросли за рахунок масових закупівель соєвих бобів з США в період з грудня по лютий включно.
Минулого тижня світові ринки характеризувалися суттєвим зростанням цін на всі ключові рослинні олії, що стало реакцією на вагомі позитивні зміни нафтових котирувань. Нафта подорожчала більш ніж на 26% в цьому році, досягши 13-місячного максимуму переважно на очікуваннях відновлення попиту і скорочення видобутку ключовими експортерами. Суттєвий поштовх вгору нафтові котирування отримали внаслідок екстремальних погодних умов на півдні США, де несподівані морози, серед іншого, спричинили зупинку кількох великих нафтопереробних заводів і скорочення видобуток нафти і газу. Пізніше ціни дещо опустилися коли ситуації в країні стала більш контрольованою і робота згаданих підприємств почала відновлюватися.
Окрім того, ринки агропродукції уважно слідкують за інформацією щодо погодних умов у США, Аргентині та Бразилії. Повідомлення про незначні обсяги опадів у ключових сільськогосподарських регіонах США, а також про зниження інтенсивності опадів в Бразилії стають додатковими чинниками підтримки цін.
За даними нашого цінового моніторингу, протягом звітного періоду внутрішні ринки ключових олійних та продуктів їх переробки демонстрували суттєві позитивні цінові коригування.
Звітного тижня ціни соняшникового сегменту активно зростали. Насіння соняшнику суттєво подорожчало, реагуючи на зріст вартості олії. На базисі EXW ціни олійної зросли в середньому на 2,7%, а на умовах СРТ-завод на 2,6%. На умовах FOB в портах Чорного моря насіння соняшнику подорожчало на 0,7%.
Цінові показники в сегменті соняшникової олії українського виробництва знову продемонстрували різке зростання як на внутрішніх, так і на зовнішніх базисах внасілдок впливу потужних зовнішніх чинників. За результатом звітного періоду соняшникова олія на умовах FOB в портах Чорного моря подорожчала протягом тижня в середньому на 8,6%. Ключовим чинником підтримки цін соняшникової олії залишається вплив зовнішніх ринків, зокрема зростання цін пальмової та соєвої олії на тлі встановлення нафтою багатомісячних цінових рекордів.
Ціни соєвих бобів на внутрішньому ринку минулого тижня також зросли. На базисі EXW соєві боби додали в ціні 2,1%, а на умовах СРТ-порт олійна зайняла ціновий діапазон 19400-19900 грн./т. На базисі FOB соєві боби українського виробництва торгувалися в проміжку 560-575 $/т. Вичерпання внутрішньої пропозиції та зростання цін спонукає вітчизняних переробників до закупівлі сировини на зовнішніх ринках, зокрема в Бразилії, що є більш раціональним з економічної точки зору на тлі ситуації, що склалася на внутрішньому ринку.
Торгівельна активність в ріпаковому сегменті внутрішнього ринку залишається низькою. Потенціал пропозиції на ринку практично вичерпано. На умовах EXW цінові показники досягли проміжку 15000-15500 грн./т; на базисі FOB ‒ 480-495 $/т.
20210226-oil