Головна Аналітика Ринок олійних та продуктів переробки (24.01.22‒28.01.22)

Ринок олійних та продуктів переробки (24.01.22‒28.01.22)

Photo: REUTERS/Todd Korol

Ф’ючерси на пальмову олію продовжують досягати нових рекордних рівнів на тлі застосування урядом Індонезії обмежень щодо експорту сирої олії, навіть попри прогнози збільшення виробництва в обох країнах.

  • Згідно з повідомленням, S&P Global Platts, попит на сою в США в 2022 році отримає підтримку від тривалої посухи у її головних конкурентів – Бразилії та Аргентини, що також сприятиме зростанню цін на сою найближчими місяцями. За даними МСГ США, у 2020-21 роках на Бразилію та Аргентину припадало майже 50% світових поставок сої;
  • За даними МСГ Канади, понад 20 млн тонн каноли може бути зібрано канадськими аграріями за підсумками 2022/23 МР. Збільшення врожаю, очікується за рахунок зростання показників урожайності, тоді як посівні площі, за прогнозами експертів, скоротяться за рік на 3% ‒ до 8,8 млн га, оскільки фермери переорієнтуються на інші культури;
  • За прогнозами експертів Oil World, обсяги поставок в Індію аргентинської соєвої олії в січні можуть знизитися (порівняно з грудневими 249 тис. тонн). В той же час на олію аргентинського походження, як і раніше, припадатиме основна частка ринку. Окрім Аргентини, найбільшими постачальниками соєвої олії в Індію в грудні були Бразилія, США і Парагвай;
  • Згідно з оцінками експертів Oil World, у грудні Україна поставила на індійський ринок 291 тис. тонн соняшникової олії, що перевищило як показник попереднього місяця (173 тис. т), так і грудня 2020 р. (236 тис. т), а також є максимальним показником для цього місяця за останні 3 роки.

Починаючи з 27 січня поточного року в Індонезії, окрім експортного мита, почала діяти вимога щодо реалізації частини виробленої пальмової олії на внутрішньому ринку за визначеною ціною, що є чинником тиску на виробників та експортерів такої продукції. Водночас, згідно з прогнозом експертів Indonesian Palm Oil Association виробництво пальмової олії в країні в 2022 році може збільшитися до 49 млн тонн і перевищити показник минулого року, який становив 46,9 млн тонн.

В свою чергу, одним із наслідків таких обмежень стане скорочення імпорту пальмової олії з боку найбільшого споживача, ‒ Індії. Так, за оцінками Malaysian Palm Oil Council, Індія знизить імпорт пальмової олії на 5% у 2022 році. Водночас, одним із чинників такого зниження стане збільшення внутрішнього виробництва олійних.

За даними нашого цінового моніторингу, протягом звітного періоду на українських внутрішніх ринках ключових олійних та продуктів їх переробки фіксувались переважно позитивні цінові коригування.

У соняшниковому сегменті протягом звітного тижня ціни продовжили зростати. На базисі EXW насіння соняшнику торгувалося в межах 20300-20700 грн/т (+2,5%), на умовах СРТ-завод, в той же час, ‒ 20500-20900 грн/т (+2,5%). Зростання цін підтримується відповідною динамікою на експортних ринках рослинних олій.

Так, засушливі погодні умови в країнах Південної Америки спричинили зниження прогнозів виробництва сої, що підтримує зростання цін в цьому ринковому сегменті. На тлі здорожчення соєвої і пальмової олії, триває зростання цін соняшникової олії.

Соняшникова олія українського виробництва на базисі FOB в портах Чорного моря за підсумком звітного періоду знову продемонструвала зростання цінових показників, і досягла позначок 1405-1420 $/т (+1,8%).

Ціни соєвих бобів на внутрішньому ринку України протягом звітного тижня також продовжили зростати на тлі погодної ситуації в Бразилії та Аргентині. На базисі EXW соєві боби торгувалися в проміжку 16600-17000 грн/т (+3,1%). На умовах СРТ-порт олійна зайняла ціновий діапазон 17200-17600 грн/т (+2,4%). Зростання цін спонукає агровиробників активізувати продажі.

В ріпаковому сегменті ціни попереднього тижня були переважно стабільними, утримуючи високі позиції як на внутрішніх, так і на експортних базисах. Так, на умовах FOB коливалися в проміжку 765-775 $/т.

20220128-oil

Перегляди: 8