Головна Аналітика Ринок олійних та продуктів переробки (28.06.21‒02.07.21)

Ринок олійних та продуктів переробки (28.06.21‒02.07.21)

Звітний тиждень охарактеризувався суттєвими змінами на соєвому ринку. Так, на початку тижня ринок тяжів до зниження, реагуючи на прийняття Верховним судом США Постанови, яка підтримала пропозицію невеликих нафтопереробних заводів щодо скасування норм про обов’язкове додавання етанолу або іншого біопалива.

  • За даними Держстату, в січні-травні 2021 року в Україні виробили 283,54 тис. т рафінованої соняшникової олії. Цей показник на 31% нижче за результат за аналогічний період 2020 р. Зокрема, в травні 2021 року українські ОЕЗи випустили 54,2 тис. т продукції, що на 33,6% менше травня 2020 р.;
  • Як повідомляє Reuters, Малайзія, другий найбільший виробник пальмової олії в світі, зіткнулася з нестачею робочої сили в розмірі 32 тис. осіб в зв’язку з карантинними обмеженнями. Так, в попередньому сезоні внаслідок пандемії було втрачено 20-30% врожаю;
  • Згідно з опублікованими виданням Biofuels International матеріалами, площа виробництва сої в ЄС більш ніж подвоїлася за останні 10 років. Площа посівів сої в 2021 році складе майже мільйон га. Цей показник виріс приблизно на 2% в річному обчисленні. Італія залишається найбільшим виробником сої в ЄС На частку країни припадає 30% загальної площі посівів сої в ЄС;
  • За даними USDA, Китай вперше за тривалий період закупив велику партію сої із США. Так, наприкінці червня законтрактував 1,2 млн. т соєвих бобів виробництва Сполучених Штатів.

Минулої середи ф’ючерси на сою на СВоТ різко зросли після того, як МСХ США опубліковано дані по наявним посівним площам які виявилися нижчими за очікування операторів ринку. Так, посівні площі під американською соєю експертами МСХ США оцінені на рівні 87,6 млн. акрів, тоді як ринок очікував що фермери виділять під цю культуру близько 90 млн. акрів на тлі високих цін та сприятливих умов під час посівної кампанії. Додатково, нижчими за очікування аналітиків виявилися також і опубліковані дані щодо поточних запасів олійної в країні.

Окрім того, на світових ринках спостерігається тенденція до зростання цін на ріпак і канолу, обумовлена негативними очікування щодо того як спека в сільськогосподарських регіонах Канади вплине на посіви.

За даними нашого цінового моніторингу, протягом звітного періоду на внутрішніх ринках ключових олійних та продуктів їх переробки фіксувалися різноспрямовані цінові коригування.

На базисі EXW насіння соняшнику торгувалося проміжку 15200-15800 грн/т, на умовах СРТ-завод, в той же час, ‒ 15800-16300 грн/т. Наразі малоймовірним виглядає суттєве зростання цін олійної в найближчий перспективі, незважаючи на намагання окремих виробників притримати продажі в очікуванні більш вигідних цін.

Так, великі імпортери, наприклад Китай і Індія, наразі надають перевагу іншим, більш доступним рослинним оліям. Соняшникова олія українського виробництва на умовах FOB в портах Чорного моря за підсумком тижня подешевшала в середньому на 2,6%. Українські же переробні підприємства, зважаючи і на ситуацію на зовнішніх ринках, і на високі очікування щодо майбутнього врожаю, не тяжіють до закупівель великих партій сировини.

Ціни соєвих бобів на внутрішньому ринку протягом звітного періоду також не продемонстрували суттєвих змін. На базисі EXW соя торгувалися в проміжку 17200-17600 грн/т. На умовах СРТ-порт олійна зайняла ціновий діапазон 17600-18000 грн/т. Українська соя також знижувалася і на експортних базисах. На умовах FOB в портах Чорного моря олійна вітчизняного виробництва подешевшала в середньому на 1%.

Українські трейдери активно контрактують ріпак врожаю 2021 року. На базисі FOB форвардні ціни попереднього тижня продовжували знижуватися і зайняли проміжок 550-565 $/т.

Поточні погодні умови в України сприяють розвиткові посівів, проте рясні опади можуть спричинити затримку збиральної кампанії.

20210702-oil

Перегляди: 12