Минулого тижня на ринку рослинних олій спостерігались цінові гойдалки. Крім ринкових чинників також відчувався вплив Пасхальних свят (через святкування 4 квітня католицької Пасхи минулий робочий тиждень був коротким).
- Згідно з прогнозами Мінекономіки українські підприємства вироблять 5,92 млн. тонн соняшникової олії в 2020/21 МР. Обсяг експорту за цей же період очікується на рівні 5,52 млн. тонн;
- За оцінкою експертів Oil World, імпорт рослинних олій в Китай в 2020/21 МР перевищить попередні прогнози і досягне 13,2 млн. тонн. Внутрішнє споживання ключових видів олій та жирів в Китаї за цей же період досягне 41,2 млн. тонн, що на 1,2 млн. тонн більше, ніж у минулому маркетинговому році;
- Згідно зі свіжими прогнозами МСХ США, цьогоріч американські фермери засіють соєю 87,6 млн. акрів, що може стати найбільшою площею сівби під даною культурою з 2018 р;
- Згідно з даними Єврокомісії, з початку 2020/21 МР (липень-березень) країни ЄС експортували 440 тис. тонн ріпакової шроту, що на 29% вище показника за аналогічний період минулого сезону (340 тис. тонн). Ключовими експортерами такої продукції в поточному сезоні стали Румунія, Франція і Швеція;
- Відповідно до повідомлень Oil World, Аргентина нарощує експорт соєвої олії в Китай. Обсяг відвантажень за підсумком жовтня-квітня поточного сезону очікується на рівні 400 тис. тонн. Також Китай вперше в історії закупив соняшниковий шрот в Болгарії. Законтрактовано близько 200 тис. тонн такої продукції;
Протягом звітного тижня на світовому ринку соєвої олії було зафіксовано цінові гойдалки. Так, всередині тижня внаслідок впливу щонайменше частково спекулятивних чинників контракти на пальмову і соєву олію просіли в середньому на 5%. Така тенденція підтримувалася інформацією про зниження світових цін на ключові сільськогосподарські культури під тиском позитивних прогнозів щодо майбутнього врожаю та низького фізичного попиту, для зростання якого у найближчий перспективі немає підстав на тлі високих цін.
Водночас, після оприлюднення оновлених прогнозів USDA 31 березня, тенденція на ринку сої та соєвої олії змінилася на протилежну. Незважаючи на те, що аналітики відомства очікують зростання посівних площ під соєю в США, показник USDA виявився меншим за прогнози незалежних аналітиків. За даними звіту МСХ США, площі сівби сої в США у порівнянні з минулим роком виростуть до 87,6 млн. акрів, тоді як аналітики прогнозували їх на рівні 89-90 млн. акрів, що і підштовхнуло ціни до відновлення.
За даними нашого цінового моніторингу, протягом звітного періоду на внутрішніх ринках ключових олійних та продуктів їх переробки переважали негативні цінові коригування.
Так, внаслідок встановлення негативної тенденції на експортному ринку соняшникової олії знизилися ціни насіння соняшника і на внутрішньому ринку. На базисі EXW ціни олійної скоротились протягом тижня в середньому на 3,1%, на умовах СРТ-завод контракти укладались в межах 22000-22900 грн./т.
Достатній попит з боку вітчизняних переробних підприємств та бажання агровиробників підтримати ціни, скорочуючи продажі, виступають основними чинниками підтримки цін. Водночас, наступного тижня ймовірніше за все збережеться негативна тенденція.
Так, за результатом звітного періоду соняшникова олія на умовах FOB в портах Чорного моря торгувалася в межах 1480-1520 $/т, втративши близько 2% протягом тижня.
Ціни соєвих бобів на внутрішньому ринку минулого тижня також дещо скоротилися. На базисі EXW соєві боби торгувалися в проміжку 18100-18500 грн./т. На умовах СРТ-порт олійна зайняла ціновий діапазон 18600-19100 грн./т. Основним чинником зниження цін є вплив зовнішніх факторів.
Торгівельна активність в ріпаковому сегменті внутрішнього ринку залишається низькою. Потенціал пропозиції на ринку практично вичерпано. На умовах EXW цінові показники досягли проміжку 15000-15500 грн./т; на базисі FOB залишилися на рівні 515-530 $/т.
20210402-oil