Головна Аналітика Ринок олійних та продуктів переробки (31.01.22‒04.02.22)

Ринок олійних та продуктів переробки (31.01.22‒04.02.22)

Пальмова олія торгувалася біля нещодавніх максимумів на тлі невизначеності щодо майбутнього її експорту. Ціни на сою продовжили зростати на тлі погодної ситуації в країнах Південної Америки.

  • Середнє значення Індексу продовольчих цін ФАО у січні 2022 року склало 135,7 пункту, що на 1,5 пункту (1,1 відсотка) вище за рівень грудня 2021 року. Зростання індексу у січні зумовлене підвищенням підіндексів цін на олії та молочну продукцію, яке частково компенсувалося зниженням цін на цукор. Значення підіндексів цін на м’ясо та зернові практично не змінилися;
  • Експерти Oil World прогнозують різке скорочення імпорту олії до Туреччини в березні-вересні 2022 року ‒ до 270-300 тис. тонн, що значно поступиться показнику в аналогічний період роком раніше (416 тис. тонн);
  • Аналітики International Grain Council прогнозує рекордні валові збори ріпаку в 2022/23 МР. Історично високі ціни і попит дає підстави очікувати на розширення світових посівних площ до рекордних 40 млн га, і, відповідно, рекордного врожаю. Найбільший приріст виробництва ріпаку IGC очікує у Канаді та ЄС. В Україні площа під ріпаком збільшиться до 1,1 млн га;
  • За оцінками аналітиків Національної асоціації експортерів зернових Бразилії Anec, у січні з країни було експортовано 2,42 млн тонн сої, що суттєво перевищує показник за аналогічний місяць роком раніше (53,64 тис. тонн). Основний напрямок експорту ‒ Китай;

Нагадаємо, нещодавно уряд Індонезії ухвалив рішення щодо обов’язкового спрямування 20% обсягу пальмової олії, попередньо призначеної для постачання на зовнішні ринки, для продажу на внутрішньому ринку. Як наслідок, пальмова олія, що традиційно була найдешевшою серед основних рослинних олій, наразі торгується із премією до соєвої та соняшникової олії.

На тлі суттєвих змін, що відбуваються на ринку пальмової олії, Індія, найбільший світовий імпортер і споживач рослинних олій, нарощує частки соняшникової та соєвої олії у своєму імпорті, в той час як частка пальмової скорочується. За оцінками S&P Global Platts, Індія у січні збільшила імпорт рослинних олій у порівнянні з груднем на 6% до 1,3 млн тонн. І якщо у 2020/21 МР в цілому на пальмову олію припадало 63% індійського імпорту, то в січні 2022 року цей показник просів до 42%.

За даними нашого цінового моніторингу, протягом звітного періоду на внутрішніх ринках ключових олійних та продуктів їх переробки в Україні фіксувались переважно позитивні цінові коригування.

Незважаючи на те, що соняшникова олія продовжує дорожчати на експортних базисах, ціни насіння соняшника не продемонстрували відповідного руху за підсумком звітного тижня. На базисі EXW насіння соняшнику торгувалося в межах 20300-20700 грн/т, на умовах СРТ-завод, в той же час, ‒ 20500-20900 грн/т.

Так, зростанню цін на олієсировину перешкоджає скорочення попиту з боку переробників, які очікують на зниження цін після тривалого періоду їх зростання, в тому числі, враховуючи що агровиробникам незабаром необхідно буде поповнення ліквідних коштів напередодні старту весняно-польових робіт.

Як згадувалося раніше, соняшникова олія українського виробництва на базисі FOB в портах Чорного моря за підсумком звітного періоду знову продемонструвала зростання цінових показників, і досягла позначок 1420-1435 $/т (+1,1%).

Ціни соєвих бобів на внутрішньому ринку протягом звітного тижня також продовжили зростати на тлі погодної ситуації в Бразилії та Аргентині. На базисі EXW соєві боби торгувалися в проміжку 17200-17600 грн/т (+3,6%). На умовах СРТ-порт олійна зайняла ціновий діапазон 17500-18000 грн/т (+2,0%). Зростання цін спонукає агровиробників активізувати продажі.

В ріпаковому сегменті ціни попереднього тижня були переважно стабільними, утримуючи високі позиції як на внутрішніх, так і на експортних базисах. Так, на умовах FOB коливалися в проміжку 765-775 $/т.

20220204-oil