
Складною, але некритичною назвала ситуацію для України після проголошення США нових імпортних мит перший віце-прем’єр – міністр економіки Юлія Свириденко, передає «ПроАгро Груп».
«Для нас діятиме загальне мито на 10%. Якогось окремого вищого мита, як от у Молдови 31% чи у ЄС 20%, щодо України немає», – написала вона на своїй сторінці у Facebook.
Вона зазначила, що у 2024 році Україна експортувала до США товарів на $874 млн., з яких $363 млн. припадало на чавун і ще $112 млн. – труби. Натомість експорт США в Україну був майже вчетверо більший – на суму $3,4 млрд.
«Наші мита на американські товари досить низькі — на автомобілі ставка 10%, на вугілля і нафту — 0%. Тому зараз в нас є шанси домовитись на інші умови — американська заява чітко говорить про таку можливість», – зауважила Юлія Свириденко.
За її словами, якщо все залишиться як є, то американське універсальне мито вдарить в основному по малих виробниках, тому уряд вже працює над тим, щоб для України були кращі умови.
Водночас для України проблематичне не загальне 10% мито, а 25% тариф на імпорт сталі та алюмінію, який матиме суттєвий вплив на вітчизняну економіку, особливо на металургійну галузь. Металургійні вироби становлять близько 57,9% загального експорту України до США. Введення нового мита може значно знизити конкурентоспроможність української сталі на американському ринку, що призведе до скорочення обсягів експорту та втрати валютних надходжень, а безпосередньо для підприємств металургії означатиме фінансові втрати через зниження обсягі виробництва і скорочення робочих місць.
Також близько третини українського експорту до США складає аграрна та харчова продукція, тож підвищення тарифів вдарить по сільгоспвиробникам і переробникам. Однак через високий попит на сільгосппродукцію на світовому ринку в України є можливість девірсифікувати свій агроекспорт і навіть зайняти місце американських товарів на ринках ЄС, Китая, Індії та інших країн, які вочевидь підвищать у відповідь свої імпортні мита на продукцію з США.