Головна Новини Ринок України До половини обігу зерна в Україні перебуває у тіні – експерт

До половини обігу зерна в Україні перебуває у тіні – експерт

Тіньовий обіг зерна в Україні сягає 50%. Про це заявив глава асоціації “Аграрний союз України” Геннадій Новіков, повідомляє “ПроАгро Груп”з посиланням на УНН.

“В середньому він (тіньовий обіг – ред.) складає 30%, а в окремих областях – усі 50%. На жаль, ситуація не покращується – з року в рік іде все більше пропозицій купити зерновий врожай “за кеш”. При чому, коли говориш, що хочеш продати за безготівковим розрахунком – просто кидають слухавку”, – розповів Новіков.

За його словами, купують зерно за готівку, переважно, великі компанії.

“Скуплене за готівку зерно вони додають до своєї врожайності, і таким чином підвищують ефективність роботи своїх структур у публічній площині”, – додав він.

Новіков вважає, що проблема тіньового обігу зерна існує через законодавчі прогалини.

“Чорну продукцію” можна купити тільки за готівку. І, згідно положення НБУ, на готівкові операції підприємство має право знімати з каси до 10 тис. грн. у день. Але по факту обороти по зняттю готівкових коштів на окремих підприємствах сягають близько 100 млн. грн. на рік. Натомість, НБУ величезного і неконтрольованого обігу готівки просто не помічає”, – додав експерт.

Новіков зауважив, що привілейоване становище на українському ринку АПК мають нерезиденти.

“Вони мають право знімати стільки готівки, скільки хочуть. А українець, який хоче зняти готівку для оплати, приміром, оренди, повинен надати купу довідок – аж до повного реєстру своїх земельних паїв”, – наголосив він.