Ставки за оренду сільськогосподарських земель на державних аукціонах українського Земельного банку досягають 960 доларів США за гектар. Це значно більше, ніж у Нідерландах, де оренда найдорожча в Європі.
Про це пише польське видання Farmer, передає «ПроАгро Груп» з посиланням на GrowHow.
Як повідомляє український портал Liga.net, у жовтні та листопаді на державних аукціонах Земельного банку, що проводяться на платформі Prozorro, переможці в середньому дев’ять разів підвищували стартові ставки орендної плати. Рекорд встановлено на аукціоні найбільшої ділянки площею 4 тисячі гектарів у Кіровоградській області. Там орендар перевищив початкову ціну в 11 разів, запропонувавши 40 тисяч гривень (960 доларів) за гектар!
Ціни як у Нідерландах
За даними Eurostat, найвищі ставки орендної плати за сільськогосподарські землі в ЄС фіксуються в Нідерландах. У 2022 році середня ціна оренди там становила 843 євро (885 доларів США) за гектар. Ціни на оренду сільськогосподарських земель в Україні вже наближаються до цього рівня, особливо в найбільш родючих та відносно спокійних регіонах країни.
Мак і коноплі?
Як пише Liga.net, серед українських аграріїв уже з’явився жарт, що шалене зростання орендної плати пояснюється тим, що в Україні дозволять вирощування маку та конопель для виробництва наркотиків. Лише так можна пояснити такий стрімкий стрибок цін. Більшість фермерів, які займаються вирощуванням зернових і однорічних культур, вважають, що плата понад 20 тисяч гривень за гектар на рік суперечить економічній доцільності.
Зростання витрат на виробництво
Володимир Нагорний, керівник української агенції нерухомості Volodar, зазначає, що при нинішніх витратах на агровиробництво гранично вигідною ставкою оренди є 700 доларів за гектар.
Однак постійні витрати продовжують зростати. Наприклад, цього року підвищено акциз на пальне, яке становить 15% виробничих витрат. Крім того, українське законодавство поступово адаптується до вимог ЄС, що також значно ускладнює та здорожчує агробізнес.
На вільному ринку
Тим часом Міністерство аграрної політики та продовольства прогнозує, що в найближчі роки ціни на землю у продажу можуть зрости приблизно на 20%. За даними порталу «24 Канал», із моменту відкриття ринку землі у 2021 році середня ціна на українську землю вже піднялася з 39 тисяч гривень до 46 тисяч гривень за гектар. Перший стрибок цін очікується вже у січні.
У грудні 2024 року середня вартість гектара становила 47 948 гривень, а в листопаді – 50 475 гривень за гектар. Згідно з даними державного моніторингу ринку, кількість угод із продажу сільськогосподарських земель у 2024 році зросла у 2,6 раза порівняно з 2023 роком.