
Погодившись на припинення вогню у Чорному морі, росія однією з умов висуває поновлення зернової угоди, яка була укладена за посередництва ООН і Туреччини у 2022 році і з якої вона сама вийшла у липні 2023 року. Тепер кремль прагне повернутися до колишніх домовленостей з вимогою врахування його «інтересів», передає «ПроАгро Груп».
Коментуючи цю умову, президент Володимир Зеленський зазначив, що у припиненні вогню в Чорному морі зацікавлена насамперед росія, яка прагне убезпечити свій флот, оскільки Україна вже давно тримає там ситуацію під контролем. Водночас москва прагне повернути свій вплив на морський експорт продовольства з України.
«Припинення вогню в Чорному морі передусім важливо для росіян. Вони вже давно не контролюють коридор у Чорному морі. Їх чорноморська частина флоту на дні, або схована. Вони хочуть просто стрибнути в контроль продуктового коридору», – сказав президент.
Як відомо, за домовленістю про «зерновий коридор» росія мала право оглядати всі торгові судна, яким майже відразу почала зловживати, а навесні 2023 року практично припинила проведення інспекцій, заблокувавши цим на той час морський рух і український експорт.
Водночас за згоду на припинення вогню у Чорному морі Білий дім пообіцяв сприяти відновленню доступу країни агресора до світового ринку експорту сільськогосподарської продукції та добрив, зниженню витрат на морське страхування, а також розширенню доступу до портів та платіжних систем для таких транзакцій.