Головна Агрометеорологія Сходи озимих по виході із зими потребують догляду і уваги

Сходи озимих по виході із зими потребують догляду і уваги

У третій декаді лютого продовжувала утримуватися холодна морозна погода. Опади, у вигляді незначного снігу спостерігалися локально, повідомляє «ПроАгро Груп» з посиланням на аналітичну довідку про агрометеорологічні умови та стан посівів сільськогосподарських культур в Україні за інформацією НААН.

За даними наукових установ НААН середня температура повітря знаходилася у межах від 1,4 до 8,5 °С морозу і була на 1,5-4,5 °С нижче норми. Максимальна температура повітря у найтепліші дні місцями підвищувалася до 3,8-7 °С тепла, мінімальна – у найхолодніші ночі знижувалася до 4,0-15 °С морозу.

За повідомленням Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства НААН сніговий покрив на більшій території Одеської області відсутній, лише на півночі області на полях спостерігається сніг висотою 1-4 см. Промерзання ґрунту відбулося на глибину 11-15 см. За таких погодних умов озимі культури знаходяться у стані зимового спокою. За період похолодання мінімальна температура на глибині вузла кущіння пшениці озимої не опускалася нижче 6 °С морозу, що не є критичною для рослин не лише пшениці, а й ячменю, яка за розрахунками Гідрометеоцентру становить: для пшениці озимої у фазі «кущіння» 14,7-16,1 °С морозу, ріпаку озимого у фазі «формування листової розетки» – 15,3 °С морозу. На полях, які було не вкрито снігом спостерігається пошкодження листкової частини рослин озимих культур, особливо надмірно розвинених з осені ріпаку та ячменю озимих.

За інформацією Інституту рослинництва імені В.Я. Юр’єва НААН на зараз озимі культури знаходяться у стані глибокого зимового спокою. Внаслідок опадів, які переважно спостерігалися у середині та наприкінці другої декади лютого на полях утворився стійкий сніговий покрив. Станом на 20 лютого висота його становила 5-11 см, глибина промерзання ґрунту – 25-40 см. У найхолодніші ночі мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимих культур (3 см) опускалася до 5-8 °С морозу, що значно вище за критичну температуру вимерзання. Визначена науковцями інституту методом прямого проморожування розкущених рослин критична температура вимерзання на цей період у сортів пшениці м’якої озимої, рекомендованих для вирощування у Харківській області була на рівні 15,5-16 °С морозу, для менш морозостійких сортів зарубіжного походження –14-15 °С; для ячменю озимого та пшениці твердої озимої – 11,5-12,5 °С; для жита і тритикале озимих – 16,5-18 °С морозу. У рослин, які перебувають у фазі «3-4 листків» ці показники на 1,0-1,5 °С вищі.

За даними ННЦ «Інститут землеробства НААН» у Київській області протягом останньої декади лютого опадів не було. Станом на 26 лютого висота снігового покриву становила 5-7 см, температура ґрунту на глибині 5 см – 2  °С морозу, грунт промерз на глибину 25-28 см. Рослини озимих зернових культур перебувають у стані глибокого зимового спокою, тому їх морфологічний стан практично не змінився. Науковцями інституту відібрано моноліти для визначення життєздатності рослин. Результати відрощування озимих зернових культур за Донським прискореним методом показали, що виживання рослин (пшениці, жита, тритикале озимих) становило 98-99 %, ячменю озимого – 97-98 %. Інтенсивність відростання надземної маси озимих зернових культур після 24-годинної експозиції склала 4-8 мм.

Ситуація, що склалася на зараз на посівах озимих зернових культур, вимагає оперативного і чіткого оцінювання їх стану до кінця перезимівлі, що дасть можливість вчасно провести необхідні заходи з догляду за ними. Рекомендується відразу після закінчення сильних морозів додатково відібрати зразки для визначення життєздатності рослин, крім загальноприйнятих строків відбору. При визначенні життєздатності озимих культур особливу увагу необхідно звернути на стан конусів наростання та кореневої системи, температурний режим на глибині залягання вузлів кущіння, появу і поширення хвороб.

Перегляди: 29