У грудні 2024 року Україна експортувала 5,5 млн. тонн продукції АПК, що на 11,1% менше аналогічного показника попереднього місяця.
Про це повідомляє «ПроАгро Груп» з посиланням на інформацію Українського клубу аграрного бізнесу.
«Це вже другий місяць поспіль спостерігається скорочення обсягів експорту даної категорії товарів. І, мабуть, вперше в умовах війни це скорочення пов’язане не з логістичними обмеженнями, які створює для нас російська армія, а з поточною ринковою кон’юнктурою, зменшенням запасів продовольства, призначеного для експорту, та бажанням українських аграріїв реалізувати продукцію в більш сприятливий період», – зазначили в УКАБ.
Щодо структури експорту продукції в грудні 2024 року, то вона виглядала наступним чином:
- зернові культури – 3,6 млн. тонн (кукурудза – 74%, пшениця – 23%, ячмінь – 3%), падіння до показника попереднього місяця -13%;
- олійні культури – 580,6 тис. тонн (соя – 62% та ріпак – 37%), падіння -28%;
- рослинні олії – 421,9 тис. тонн (соняшникова олія – 90%, соєва –8%, ріпакова – 2%), падіння -22%;
- макуха після вилучення рослинних олій – 519,1 тис. тонн (соняшникова – 80%, соєва – 20%), зростання +35%;
- інші види агропромислової продукції – 432,2 тис. тонн, зростання +8%.
Як і попереднього місяця, найбільший відсоток скорочення демонструють олійні культури. Це пов’язано із суттєвим закінченням запасів ріпаку, призначеного для експорту, та скороченням темпів експорту сої через низьку поточну ціну на неї, особливо в порівнянні з минулим роком.
Також суттєво знизився експорт рослинних олій. Через відчутне зростання цін на насіння соняшнику, частина аграріїв не поспішає реалізовувати вирощений урожай. Це призвело до скорочення обсягів виробництва соняшникової олії, а відповідно і обсягів експорту. Варто зазначити, що це явище тимчасове.
«Подібна ситуація спостерігається і при експорті зернових культур. Ціна на кукурудзу, яка зараз займає левову частку в експорті зернових, на українському ринку має позитивну динаміку, і частина аграріїв не поспішає експортувати весь вирощений обсяг у поточний період, очікуючи ще більш сприятливий час. А в комбінації з падінням темпів експорту пшениці це призвело до скорочення обсягів експорту зернових», – прокоментували в УКАБ.