Спецодяг працівників харчової промисловості повинен відповідати нормам та вимогам, особливо, якщо виробництво дотримується стандартів HACCP. Стандарти HACCP забезпечують безпеку харчової продукції, тому спецодяг є важливою складовою на виробництві. Спецодяг не тільки забезпечує захист та безпеку працівника підприємства, а й самої продукції. Чистота та гігієна форми працівника повинні відповідати вимогам системи HACCP.
Насамперед норми та вимоги повинні бути дотримані при виборі тканини та крою спецодягу. Також існують деякі вимоги при виборі обладнання та миючих засобів для пральні підприємства.
Головні вимоги до спецодягу у системі HACCP
Верхній одяг (куртки, халати тощо) повинен застібатися на металевих кнопках, розташованих усередині. Пластикові відкриті ґудзики чи блискавки не підходять. Зовнішні застібки можуть накопичувати різні забруднення, що може призвести до бактеріального проникнення продукції. Пластиковий ґудзик може розламатися, а його уламки потрапити в продукцію. А ось приховані металеві застібки максимально захистять працівника від попадання фрагментів сировини чи бризок, максимально захищають продукцію від випадкового забруднення.
Спецодяг (куртки, штани та халати) працівника має бути без кишень. Таким чином працівник не зможе там зберігати особисті речі та збільшувати загрозу перенесення бактерій та інфекції на продукцію. Також до кишень часто потрапляють виробничі залишки та інші забруднення.
Спецодяг повинен бути за розміром працівнику, мати зручний та правильний крій. Це забезпечить більш високу продуктивність та безпеку.
Для пошиття спецодягу персоналу харчової промисловості використовують надійні матеріали та тканини з тривалим терміном служби.
Вимоги до складу тканини
Рекомендований склад – 65% поліестер та 35% бавовна. Така тканина гігієнічна, чудово переться, довговічна та не дає усадки. Бажано тестовий зразок випрати при рекомендованих температурах.
Виробники тканин для спецодягу мають спеціальні лінійки для харчової промисловості. У технічному паспорті на тканині повинна міститися інформація про допустиму температуру прання та прасування, можливість використання відбілювачів та дезінфектантів.
Перевірте наявність сертифікатів на тканину, з якої пошитий спецодяг (ISO, DIN). Тканина може бути пофарбована алергенними фарбами, що є небезпечним для працівників та продукції. Європейські виробники тканин мають відповідні сертифікати, що доводять гіпоалергенність та безпеку тканини.
Прання спецодягу з різних тканин
Щоб технічні характеристики тканини не змінювалися, а спецодяг довго служив, необхідно прати за певних умов. Температурні режими залежать не тільки від ступеня забруднення, а й від складу тканин.
– Бавовна та суміші – при +60°С (для кольорових тканин використовують відбілювачі без хлору, наприклад, кисневий відбілювач або кисневий з пероцтовою кислотою)
– Поліестер – до +60°С
– Речі з логотипами та принтами – до +40°С
– Мембранні тканини – інструкція вимагає делікатного підходу та використання спеціалізованих рідких миючих засобів
– Вологозахисні тканини – до +40°С, бажано використання спеціальних засобів для відновлення вологозахисних властивостей
– Синтетичний трикотаж – до 30°С
Швидкість при віджиму має становити від 500 до 800 об/хв, залежно від типу тканин. Тому зазвичай для прання спецодягу використовують пральні машини із середнім віджиманням.
У харчовій промисловості гігієна – головний пріоритет. Спецодяг рекомендується прати щодня або в міру забруднення, це залежить від специфіки ліній підприємства.
Телефонуйте 0800 75 00 09 (безкоштовно по Україні). Хіміки-технологи з Лондрі Сервіс дадуть корисні поради та рекомендації. У нас багатий досвід прання, у тому числі складних забруднень жиром і кров’ю.