Головна Агрометеорологія Стан посівів соняшника й кукурудзи подекуди на Півдні близький до критичного

Стан посівів соняшника й кукурудзи подекуди на Півдні близький до критичного

Протягом третьої декади липня в Україні продовжувала утримуватися спекотна погода, лише в останні дні температура повітря дещо знизилася. Жарка без корисних опадів погода негативно позначилась на розвитку та формуванні генеративних органів ярих культур, особливо гірчиці, гречки, проса, сорго, кукурудзи, сої, повідомляє «ПроАгро Груп» з посиланням на аналітичну довідку про агрометеорологічні умови та стан посівів сільськогосподарських культур.

За інформацією Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства НААН у соняшника на більшості площ Одеської області триває фаза «налив насіння», місцями у південно-західних районах насіння досягло біологічного дозрівання, що значно раніше звичайних строків. Діаметр кошиків у південно-західних районах становить 15-19 см, у центральних та північних районах – 7-12 см. Запаси продуктивної вологи метрового шару ґрунту на більшості площ були незадовільними (32-56 мм), а на окремих площ вони зменшились до критичних та недостатніх (8-21 мм) для формування репродуктивних органів.

Через дефіцит продуктивної вологи у ґрунті та високих температур повітря у рослин соняшнику відмічалось передчасне всихання не лише листків, а й цілих рослин. З кожним спекотним днем все інтенсивніше втрачається волога і таких незадовільних площ вже спостерігається на більшій частині території Одеської області. Лише місцями, де випадали дощі, стан соняшнику значно кращий.

Водночас, за даними моніторингу ДУ Інститут зернових культур НААН, у скоростиглих гібридів кукурудзи за раннього строку сівби спостерігаються фази «початок повної стиглості» – «воскова стиглість зерна», оптимального строку – «молочна стиглість» – «воскова стиглість зерна», за пізнього строку сівби – «молочна стиглість» – «початок воскової стиглості».

Обстеження посівів кукурудзи у господарствах Дніпропетровської області свідчить, що ранні посіви кукурудзи більш ефективно використали теплові, водні і поживні ресурси, ніж пізніші і тому, за будь-яких обставин, матимуть перевагу у формуванні рівня врожаю зерна. У зв’язку з аномальною спекою у рослин гібридів кукурудзи за всіх строків сівби спостерігається пожовтіння і засихання перших листків (8-10 шт./рослині). Стан посівів переважно задовільний, але на багатьох посівах кукурудзи від засухи спостерігається в’янення рослин, втрата їх тургору у денні години, відмічається передчасне пожовтіння і засихання листків, стан посівів наближається до критичного.

Перегляди: 3