Головна Новини Ринок України Рейдерів пропонують ув’язнювати

Рейдерів пропонують ув’язнювати

Попри ухвалення низки “антирейдерських” законопроєктів пов’язаних із державною реєстрацією, підприємства та бізнес залишаються під тиском ймовірних заволодінь їх майном та активами, зокрема із застосуванням підроблених документів, що активно використовувались і надалі застосовується. Тому Ольга Матвіїва, директор громадської організації “Бізнес Варта”, переконана, що рейдерство необхідно прирівняти до тяжких злочинів.

“ПроАгро Груп” з посиланням на agravery.com повідомляє, що ГО „Бізнес Варта“ та Український Інститут Майбутнього взяли в роботу підготовку змін до низки статей Кримінального кодексу України, що пов’язані і господарською та службовою діяльністю та діяльністю осіб, що надають публічні послуги. Ольга Матвіїва зазначає, що у своїй більшості, злочини з підроблення документів та похідні від них, нерозривно пов’язані між собою при цьому встановити первинну ланку кримінального правопорушення (обставини підроблення) майже неможливо в силу того, що особи, які отримали в кінцевому результаті вигоду від такого підроблення жодним чином не пов’язані, а існує лише пряма незаконна вигода від таких дій.

“Для цього важливим є фактор віднесення вказаних злочинів до тяжких аби можливо було застосовувати негласні слідчо-розшукові дії з метою встановлення групи та пов’язаних осіб, що завжди діють спільно, та збору відповідної доказової бази щодо пов’язаних осіб”, – зауважує вона. Таким чином, основні моменти викладені в пропозиціях до Закону України “Про посилення відповідальності за окремі кримінальні правопорушення у сфері господарської діяльності, службової діяльності, діяльності осіб, що надають публічні послуги та кримінальні правопорушення проти авторитету органів державної влади”.

“Особливої ваги у цьому законопроєкті набуває забезпечення належної диференціації, як вчинених правопорушень, так і кримінальної відповідальності за їх вчинення. Насамперед, йдеться про необхідність як врахування у ході диференціації покарань за вказані кримінальні правопорушення обсягу шкоди, завданої їх вчиненням, так і посилення кримінальної відповідальності за окремі з них у цілому”, – наголошує директор громадської організації “Бізнес Варта”.

Законопроєктом, серед іншого, пропонується внести зміни до окремих норм Кримінального кодексу України, що передбачають: відповідальність за підроблення документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи та фізичних осіб – підприємців (ст. 205-1 КК України) в частині розширення диспозиції статті щодо направленості вчинення злочину особою у власних інтересах чи інтересах інших осіб; протиправне заволодіння майном підприємства, установи, організації (ст. 206−2 КК України) в частині виправлення в нормі статті, яке конкретизує і розширює коло майна, за заволодіння яким настає відповідальністю за вказаною статтею; підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів (ст. 358 КК України) в частині конкретизації кола суб’єктів та направленості злочину щодо кола заінтересованих у злочині осіб; зловживання владою або службовим становищем (ст. 364 КК України); зловживання повноваженнями особами, які надають публічні послуги (ст. 365-2 КК України) в частині конкретизації диспозиції статті щодо направлення вчинення злочину у власних інтересах чи інтересах інших осіб; службове підроблення (ст. 366 КК України) в частині розширення диспозиції окремих статей та посилення відповідальності за вчинення вказаних кримінальних правопорушень, а також доповнення їх новими кваліфікуючими ознаками, такими як завдання шкоди у великому або особливо великому розмірі та застосування підроблених документів у операціях із заволодіння майном осіб.

Поряд з цим пропонується встановити підвищений рівень штрафу за використання завідомо підробленого документа, а саме від 500 до 2 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років. Крім того, пропонується розширити статтю додаванням частини 5 із кваліфікуючими ознаками, як використання завідомо підробленого документа, з метою заволодіння чужим майном або придбання права на майно із санкцією у вигляді штрафу від 5 тис. до 10 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

“Метою законопроєкту є забезпечення реалізації на рівні національного законодавства засад правової визначеності та якості закону, пропорційності та індивідуального характеру покарань, що призначаються за вчинення кримінальних правопорушень у сфері господарської, службової та спеціальної діяльності, шляхом посилення кримінальної відповідальності за окремі види злочинів та встановлення належної диференціації кримінальної відповідальності за критерієм розміру шкоди, яку було завдано вчиненням кримінального правопорушення”, – підкреслює Ольга Матвіїва.

Вона додає, що також метою законопроєкту є пряма превенція протиправних заволодінь майном та активами громадян і бізнесу (зважаючи на високі покарання для осіб, які приймуть рішення здійснити заволодіння майном з підробленими документами), що позитивно впливатиме на міжнародний інвестиційний імідж країни та захист національних інтересів України.

Перегляди: 0