Головна Новини Ринок України Зернові та соняшник – гарантовано прибуткові культури в Україні

Зернові та соняшник – гарантовано прибуткові культури в Україні

Зернові та соняшник – єдині дві стабільно прибуткові культури в Україні за останні 19 років.

Про це повідомив кандидат економічних наук ІСГС НААН Юрій Кернасюк, передає “ПроАгро Груп” з посиланням на “Агробізнес Сьогодні”.

За аналізом науковця, саме соняшник та зернові є не лише стратегічними для експорту, а й економічно є страховими для багатьох вітчизняних агропідприємств. Адже за будь-яких ризиків кон’юнктурного чи кліматичного впливу забезпечують беззбитковий рівень господарської діяльності.

Також цих два види аграрної продукції мали порівняно незначний розмах відхилень між мінімальним і максимальним рівнями рентабельності виробництва за досліджуваний період. Найменший рівень рентабельності виробництва зерна зафіксували 2013 року – 1,5%, а найвищий 2000-го – 64,8%. Аналогічно для насіння соняшнику цей показник виявився найнижчим у 2008 році – 18,4% і найвищим у 2015-му – 80,5%.

Експерт додав, що з так званого “продовольчого кошика” найбільш вигідно останніми роками було виробляти картоплю та яйця, овочі з відкритого ґрунту, а також цукрові буряки і молоко. Так, виробництво картоплі та яєць було збитковим тільки протягом трьох років з усього періоду спостережень за всі 19 років, що досліджувалися і порівнювалися в динаміці за показником середнього рівня рентабельності.

Крім цих культур економічно стійким було виробництво овочів відкритого ґрунту, від вирощування яких збитки було отримано тільки протягом чотирьох років, а також цукрових буряків (фабричних) і молока, відповідно п’ять років.

“Водночас щороку майже вся продукція тваринництва є збитковою за винятком окремих її видів. Зокрема, протягом 19 років, які аналізувалися, виробництво м’яса овець і кіз було збитковим, тоді як виробництво м’яса великої рогатої худоби – мінімально прибутковим всього 1 рік у 2017 році – 3,4%”, – додав Кернасюк.

Перегляди: 0