Головна Агрометеорологія Попри різкі перепади температури озимі перебувають у задовільному стані

Попри різкі перепади температури озимі перебувають у задовільному стані

У першій декаді січня погода мала перемінний характер: перші п’ять днів були аномально теплими, середньодобові температури повітря перевищували звичайну на 5-11 ̊С і становили 1-6 ̊С тепла, а потім відбулося різке зниження температурного режиму, середньодобові температури другої половини декади знаходились у межах від 5-13 ̊С морозу, що на 2-9 ̊С нижче норми.

В аналітичній довідці НААН про агрометеорологічні умови та стан посівів сільськогосподарських культур в Україні зазначається, що опади у вигляді дощу, мокрого снігу та снігу у другій половині декади відмічалися майже на всій території країни, передає «ПроАгро Груп».

Агрометеорологічні умови для перезимівлі озимих культур до середини першої декади січня були задовільними, лише на початку декади підвищений температурний режим на деяких територіях сприяв слабкому поновленню ростових процесів на посівах зимуючих культур. Умови перезимівлі дещо ускладнились у другій половині декади внаслідок різкого зниження середньодобових температур до низьких мінусових значень, особливо на тих територіях, де спостерігалася повна відсутність снігового покриву. Наприкінці першої декади січня рослини озимих зернових культур знову перебувають у стані глибокого зимового спокою.

На думку вчених Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН під час таких довготривалих відлиг морозостійкість озимих майже зникає і заново відновлюється за повторного проходження другої фази загартування. Але для такої фізіологічної перебудови потрібен певний час, достатня кількість вуглеводів та поступовий перехід до понижених температур. За різкого її зниження морозостійкість не завжди встигає відновитися й можуть бути ризики загибелі рослин після відлиги навіть за вищі від критичних температур. Наразі озимі перебувають у задовільному стані.

Перегляди: 3