Головна Війна проти України ТОП-5 індикаторів стану вітчизняної свинарської галузі

ТОП-5 індикаторів стану вітчизняної свинарської галузі

Аналітичний відділ Асоціації «Свинарі України» визначив ТОП-5 ключових індикаторів стану вітчизняного свинарства, повідомляє «ПроАгро Груп».

Збитки внаслідок війни

Оператори 10 областей України безпосередньо відчули на собі вплив війни. Окупація, наближеність до зон бойових дій та руйнування, пов’язані з цим, торкнулися меншого числа свиногосподарств, проте близько 400 виробників свинини у перший місяць війни стикнулися із розривом ланцюгів поставок критичних виробничих ресурсів (кормів, ветпрепаратів тощо), проблемами з переміщенням тварин між комплексами та чи на забій, браком персоналу через евакуацію.

Скорочення маточного поголів’я

За попередніми оцінками  втрати промислового маточного поголів’я склали 22 тис. свиноматок. Через безпосередні бойові дії та/чи ризики подальшого господарювання, промисловий сектор свинарства втратив не менше десятої частини «стартової» чисельності свиноматок у 2022-му. Своєю чергою динаміка загального поголів’я кількох останніх місяців вказує, що вже на початку 2023-го сукупне поголів’я свиней в країні досягне п’ятимільйонної позначки чи навіть нижче.

Зростання закупівельних цін

Цьогорічна середня ціна закупівлі свиней забійних кондицій на 26,3% вища за показник попереднього року (без урахування ПДВ). Так, під впливом меншої внутрішньої пропозиції, глобальних та національних інфляційних трендів, минулого року вона сягнула 48 грн./кг, що на 10 гривень, тобто більш ніж на чверть чи перевищує показник 2021-го.

Збільшення імпорту свинини

47 тис. тонн імпортної свинини надійшло на внутрішній ринок у 2022 році. Податкові преференції для імпортерів-спрощенців, нестача внутрішньої пропозиції свинини та, як наслідок, підвищені ціни закупівлі періодами підживлювали інтерес вітчизняної м’ясопереробки до дешевшої імпортної сировини. Однак у останні два місяці минулого року активність імпортерів помітно знизилася, як порівняно із жовтнем, так і з листопадом-груднем 2021 року.

Переважний режим очікування

В умовах війни абсолютна більшість операторів перейшли в режим очікування та не готові будувати далекоглядні плани розвитку. Так, опитування 115 ключових гравців ринку (сукупне свинопоголів’я близько 2,5 млн. голів) вказує, що 80% респондентів наразі обирають роботу в штатному режимі. Водночас кожне п’яте підприємство або озвучує плани розвитку, або вже втілює проєкти, спрямовані на нарощування виробничого потенціалу підприємств за рахунок розбудови, реновації чи оновлення поголів’я. Утім поки зарано казати про повну компенсацію втрат вітчизняного свинарства через війну.

Перегляди: 2