Головна Економіка і аграрна політика Витрати аграріїв на гектар цього року складуть близько 27 тис. гривень

Витрати аграріїв на гектар цього року складуть близько 27 тис. гривень

Очікувані виробничі витрати фермерських господарств у 2023 році складатимуть близько 27 тис. грн на 1 га. Це лише на 1,9 тис. грн (+7,6%) перевищить показник довоєнного 2021 року у 25,1 тис. грн.

Про це розповів завідувач відділу ННЦ «Інститут аграрної економіки» Олександр Захарчук, інформуючи про результати проведеного науковцями вибіркового обстеження та дослідження на прикладі фермерських господарств малих та середніх розмірів Вінниччини та Черкащини, передає «ПроАгро Груп».

Доволі незначне збільшення виробничих витрат пов’язане зі скороченням внесення мінеральних добрив з 4-5 ц/га до 2-2,5 ц/га, а також зі скороченням основних та допоміжних працівників й фонду заробітної плати. Крім того, з метою зменшення використання паливно-мастильних матеріалів технологічні операції скоротяться на 20-30%, що також негативно відображається на показниках врожайності через спрощення технологій.

Левову частку у 2023 році складають матеріальні витрати, а саме, на:

  • мінеральні добрива — 7,1 тис. грн, тобто 26,4 % від всіх виробничих витрат;
  • паливо та мастильні матеріали — 3,2 тис. грн (12%)
  • засоби захисту рослин й насіння — 2,1 тис. грн (7,7%).

Понад 1/6 частка виробничих витрат піде на утримання основних засобів, поточний ремонт та технічне обслуговування. Вона складе 4,1 тис. грн (15,2%), з них 11,9% становитимуть амортизаційні відрахування.

Розрахунки з пайовиками, орендна плата становитимуть 3,3 тис. грн (12,2 %). Крім того, на витрати з оплати праці піде 1,9 тис. грн (7,1%), а на виплату податків — ще 1,6 тис. грн (6%).

«З урахуванням зазначених витрат, науковці Інституту аграрної економіки розрахували точки беззбитковості врожайності сільськогосподарських культур — умови, за яких прибуток буде покриватиме усі витрати фермера на забезпечення вирощування сільськогосподарської продукції і дорівнювати нулю», — зазначив Олександр Захарчук.

У 2023  році точка беззбитковості при досягненні врожайності для:

  • озимої пшениці  – становитиме 60 ц/га при ринковій вартості 4 500 грн./тонна (у розрахунках станом на 19 вересня цього року);
  • кукурудзи на зерно — 67,5 ц/га  при вартості 4 000 грн./тонна;
  • соняшнику — 27 ц/га при вартості 10 000 грн./тонна.

За умов нижчої врожайності зазначених сільгоспкультур при понесених виробничих витратах вирощування цих видів агропродукції буде для фермера збитковим, застеріг Олександр Захарчук.

Перегляди: 2