Головна Новини Світові ринки Чи реагують на пандемію світові ціни на молочні продукти

Чи реагують на пандемію світові ціни на молочні продукти

На світових ринках очікують зменшення вартості біржових молочних продуктів. В першу чергу, сухого молока і сироватки, масла вершкового порівняно з минулим роком, повідомляє “ПроАгро Груп” з посиланням на agravery.com.

За словами аналітика ТОВ “Інфагро” Максима Фастєєва, основними факторами для всієї світової діяльності наразі є коронавірус і економічна криза, яку спровокувала пандемія. Також негативний ефект посилився падінням цін на нафту. “Щодо молочки загалом, в короткостроковій перспективі ми бачимо стрибок споживчого попиту майже у всьому світі. Він зв’язаний з панікою і карантинними режимами. Але по тим країнам, які запровадили карантин раніше, вже видно, що цей попит стабілізувався. При цьому всюди бачимо падіння в сфері харчового обслуговування – кафе та ресторани закриті, люди залишаються дома”, – заявив Фастєєв.

На його думку, на ринку біржових молочних товарів навіть в короткостроковій перспективі немає нічого позитивного. Основною причиною тут є проблеми з логістикою – нестача робочої сили на всіх етапах ланцюжка, карантини, обмеження міжнародної торгівлі. Ці фактори не просто подвоїли вартість морської та авто логістики, але в деяких випадках зовсім обмежили пересування товару. Наприклад, на період жорсткого карантину в Китаї (лютий – початок березня) в країні були проблеми з реалізацією і транспортуванням товарів, в т.ч. молочних, по території країни, через що молочні заводи переключилися на виробництво біржових товарів з довгим терміном придатності – сухого молока та масла. Це однозначно спричинить зменшення світового попиту на перелічені позиції, так як Китай є найбільшим імпортером молочної продукції.

Зараз подібні тенденції відбуваються і в Європі, оператори ранку вже бачать необхідність зменшення виробництва сировини, щоби уникнути надмірного виробництва і здешевлення біржових товарів або навіть випадків утилізації сирого молока, які вже зустрічаються в ЄС. Вплив дешевої нафти полягає в тому, що продавці “чорного золота” зазвичай є в той же час імпортерами продуктів харчування, в т.ч. і молочних товарів. Тобто це, знову таки, знизить світовий попит (і ціни) на молочну продукцію. Сухе молоко страждає зараз найбільше.

За словами аналітика, сухе знежирене молоко зимою на світових ринках коштувало 3 долара/кг, у квітні прогнозується на рівні 2 доларів/кг. Україна не виключення. Сушки запустили з березня, цьому сприяла погода. Казеїн і сухе молоко виробляються досить активно, пропозиція у квітні буде зростати. З урахування світових тенденцій, переробники будуть знижувати ціни на сировину. Але девальвація гривні частково згладжує цей негатив. Плюс вона буде сприяти зменшенню обсягів імпортної продукції. “Тому маю сподівання, що поточні кризи будуть впливати на молочну галузь України несуттєво. Українські оператори зараз вже пристосувались до карантинного режиму і готові забезпечувати продовольчу безпеку країни, а також експортувати надлишки у високий сезон виробництва (квітень-червень)”, – пояснює експерт.