Головна Війна проти України Чому деякі світові виробники сільгосптехніки досі працюють в росії?

Чому деякі світові виробники сільгосптехніки досі працюють в росії?

Від початку повномасштабної війни, 24 лютого 2022 року, крім накладених санкцій країнами-партнерами, велика кількість міжнародних компаній прийняли рішення про припинення, або радикальне скорочення співпраці з рф. Зазвичай в таких випадках західні компанії не хочуть втрачати заробітки і інвестиції і воліють продовжувати активність у форматі business as usual. В аграрній галузі їм навіть простіше знайти виправдання для такої стратегії, посилаючись на те, що ми «лише годуємо людей», «допомагаємо фермерам». Напряму жодний із санкційних пакетів, яких прийнято вже дванадцять, не забороняв поставку сільськогосподарської техніки. Тож добровільне скорочення присутності або вихід з ринку рф став справжнім тестом на етичність міжнародного бізнесу, який одночасно працював і в Україні і в рф.

Тож чи існують санкції репутаційні, які б впливали на рішення міжнародних компаній? Як передає «ПроАгро Груп», про це йдеться у розслідуванні видання «Акценти».

В Україні найбільш послідовно моніторинг і введення репутаційних санкцій здійснює НАЗК (Національне агентство з питань запобігання корупції) Головна база даних про санкції накладені через напад росії | Війна і санкції (nazk.gov.ua.). Розроблені критерії не віднесені до формальних, однак є досить однозначними.

  1. Іноземне (неросійське) походження компанії.
  2. Міжнародний характер бізнесу (як правило – відомий бренд), присутність у різних юрисдикціях.
  3. Надання непрямої підтримки військовим зусиллям росії (наприклад, податки, постачання важливого (але на який не поширюються санкції) товару, сприяння російській пропаганді, мобілізаційній кампанії).
  4. Відсутність заяв про вихід з російського ринку та/або навпаки заяви на обґрунтування рішення залишатися в росії (опційно).
  5. Наявність ознак збільшення присутності на росії та/або зростання прибутку від початку повномасштабного вторгнення (за рахунок послаблення конкуренції внаслідок виходу конкурентів з ринку, збільшення інвестицій тощо (опційно).

Компаній, дотичних до аграрної галузі в реєстрі спонсорів війни, небагато, хоча за 2023 рік аграрний експорт з України складав понад 60% загальних надходжень. Тобто, залишається привабливим для заробітку. Bayer, Claas, Danone, Bonduelle – всі ці всесвітньо відомі бренди визначені НАЗК як міжнародні спонсори війни. Український споживач достатньо поінформований щодо цих компаній, щоб робити свідомий вибір з придбання їх товарів. Наприклад, у багатьох торгівельних мережах України, як наслідок, зник популярний зелений горошок Bonduelle. Споживачі почали його ігнорувати і мережі прибрали з полиць.

Останні тридцять років доля сільськогосподарської техніки відомих західних брендів зростала одночасно і на ринку України, і на ринку рф. Важко було собі уявити, що в 2022 році ринок рф залишать такі незамінні марки як John Deere або корпорація AGCO (Massey Fergusson, Fendt). Вони пішли, і їх місце на ринку рф зайняли китайські і індійські трактори. Весь технологічний ланцюжок аграрного виробництва почав деградувати, оскільки заміна, насправді, нерівноцінна. Саме так і повинні працювати технологічні санкції, довгостроково підриваючи аграрну економіку агресора.

Проте агробізнес України має доступ до тракторів John Deere, Fendt Massey Fergusson, на відміну від російського. А от щодо причіпної техніки ситуація не дуже змінилася. Невелика частка відомих міжнародних компаній полишила ринок, а от їх місце зайняли ті, які сповідували підхід just business. Їх ринкова доля в рф протягом років великої війни стрімко злетіла на заміщенні вибувших, доходи виросли і рівень сплати податків у бюджет країни-агресора збільшився в рази. Одночасно ті самі компанії заробляють на українських аграріях як у відомій приказці, що «ласкаве теля двох маток ссе».

Вихід або обмеження активності міжнародних компаній на російському ринку для багатьох може обернутись певними фінансовими обмеженнями та втратами, проте масштаб цих втрат незрівнянно мізерний порівняно з наявними репутаційними ризиками, що виникають внаслідок підтримки загарбницької насильницької політики країни-агресора, та потенційно можливими втратами в разі початку глобальної світової війни, про що постійно доноситься від російського керівництва та мас-медіа (пропаганди).

Наразі редакція отримала веріфіковану інформацію про постачання деякими іноземними компаніями-виробниками причіпних сільськогосподарських машин широкого спектру своєї продукції на територію рф протягом січня-жовтня 2023 року.

Ми вважаємо, що український споживач має право на самостійне визначення, чию продукцію купляти. У порівняльних таблицях ви зможете самостійно знайти міжнародні бренди, які «успішно» працюють на обох ринках і зробити власні висновки і свідомий вибір.

Найбільші імпортери сівалок до рф в січні-жовтні 2023 року

Найбільші імпортери дискових борон до рф в січні-жовтні 2023 року

Найбільші імпортери культиваторів до рф в січні-жовтні 2023 року

Спонсори виставки із офіційного сайту російської ЮГАГРО 2023:

Відеорепортажі з виставки:

Нижче приведена статистична інформація щодо постачання культиваторів, сівалок та дискових борон до росії у 2023 році:

Перегляди: 831