Головна Ринок олійних та продуктів переробки

  Ринок олійних та продуктів переробки

  69

  • За даними експертів Oil World в грудні 2019 року Індія імпортувала 1,16 млн. тонн рослинних олій, що на 9% поступається показнику аналогічного місяця роком раніше (1,27 млн. тонн). Зниження загального імпорту в країну шести основних видів олій було обумовлено переважно скороченням імпорту пальмової олії – до 780 тис. тонн проти 906 тис. тонн в грудні 2018 року;
  • Згідно з новим звітом USDA, країни Євросоюзу в поточному сезоні отримають врожай у обсязі 17 млн. тонн ріпаку, що на 3 млн. менше, ніж в 2018/19 МР. Зниження виробництва ріпаку в ЄС спостерігається з 2018 року і викликано цілим рядом причин, серед яких – погодні умови (посухи і дощі), скорочення посівних площ, пошкодження посівів ріпаку шкідниками;
  • Як повідомляє Reuters, Малайзія підвищила мито на експорт сирої пальмової олії (СРО) на лютий до 6%. У січні ставка мита становила 5%. Раніше, з травня по грудень 2019 року, ставка мита була обнулена для стимулювання експорту пальмової олії з Малайзії;
  • За перші 4 місяці 2019/20 МР з України було експортовано понад 2 млн. тонн соняшникової олії проти 1,96 млн. тонн за аналогічний період 2018/19 МР (+2,4%). Ключовими імпортерами залишаються Індія та Китай;
  • У Канаді, згідно з оцінками Statistics Canada, за перші 4 місяці поточного сезону (серпень-листопад) обсяги переробки каноли збільшилися на 8,5% до 3,3 млн. тонн.

  Відновлення масштабних поставок сої в Китай обумовило суттєве зростання обсягів експорту олійної з США. З початку сезону США вже експортували 23,2 млн. тонн сої, що на третину більше, ніж у відповідному проміжку 2018/19 МР.

  В той же час, США і Китай вже приступили до обговорення другої фази торгової угоди. Угода по першій фазі була підписано у Вашингтоні в середу.

  У підписаній угоді всі показники порівнюються з середнім значенням за 2017 рік. Китай погодився збільшити закупівлі американської продукції на $32,9 млрд. протягом першого року і на $44,8 млрд. протягом другого року дії угоди. Мова йде не тільки про сільськогосподарську продукцію, а й про інших американських товарах. Так, в перший рік Китай закупить американську сільськогосподарську продукцію на $12,5 млрд., а в другій – на $19,5 млрд. .

  За даними нашого цінового моніторингу, протягом звітного періоду внутрішні ринки ключових олійних та продуктів їх переробки знову охарактеризувалися вагомими позитивними коректуваннями.

  Насіння соняшника продовжило дорожчати. Так, на умовах EXW олієсировина додала в ціні в середньому 300 грн./т, а на базисі СРТ-порт +3%. На базисі FOB в портах Чорного моря соняшник українського виробництва за результатом звітного періоду зріс в ціні ще більш суттєво – цінове зростання за підсумками тижня склало $20.

  Водночас, зважаючи на поточну тенденцію на експортному ринку соняшникової олії, зміна цінових трендів в сегменті олієсировини є ймовірною. Так, через встановлення негативних тенденцій на європейському ринку рослинних олій, у найближчий перспективі варто очікувати зниження цін української соняшникової олії на умовах FOB в портах Чорного моря. Саме зростання цін української соняшникової олії на експортних базисах виступало ключовим чинником підтримки відповідних цін внутрішнього ринку протягом останніх тижнів. Згідно з результатами останнього цінового моніторингу, ціни соняшникової олії на FOB на останню звітну дату коливалися в проміжку 785-800 $/т.

  Протягом зазначеного періоду ціни на соєві боби на українському внутрішньому ринку також суттєво зросли. Так, на базисі EXW соя подорожчала на 2,2%, а на умовах СРТ-порт олійна зайняла ціновий діапазон 9500-10000 грн./т. Соєвий сегмент внутрішнього ринку продовжує характеризуватись високим попитом на тлі дещо обмеженої пропозиції з боку виробників.

  Ріпаковий сегмент на внутрішньому ринку, на відміну від суміжних, демонстрував переважну цінову стабільність. Торгова діяльність вже традиційно на цьому сегменті олійного ринку відбувається переважно за раніше укладеними контрактами.