Головна Економіка і аграрна політика Земельні онлайн-аукціони дозволили регіонам подвоїти доходи

Земельні онлайн-аукціони дозволили регіонам подвоїти доходи

Місцеві органи подвоїли свій дохід від оренди землі завдяки електронним аукціонам у системі «Прозорро.Продажі». Про це йдеться в звіті Світового банку, який вивчав вплив прозорих онлайн-аукціонів на доходи від оренди землі, передає «ПроАгро Груп» з посиланням на інформацію Міністерства аграрної політики та продовольства.

Автори проаналізували земельні офлайн-аукціони, проведені з 2015 року, онлайн-аукціони в рамках «пілоту» на СЕТАМ (2018–2019 рр.), а також онлайн-аукціони в системі «Прозорро.Продажі» (з листопада 2021 р. по березень 2022 р.).

У звіті підкреслюється, що електронні аукціони можуть мати негайний, значний та економічно значущий вплив на дохід від оренди землі. І якби реформа 2021 року, яка висунула як обов’язкову умову проведення земельних торгів за ділянками державної та комунальної власності через «Прозорро.Продажі», була реалізована раніше, додатковий річний дохід місцевих рад становив би пів мільярда доларів, або понад $ 1 млн на район. В умовах державної політики децентралізації, яка реалізується в Україні, це питання є ще більш актуальним, адже вона передбачає надходження від оренди державної землі як основного джерела фінансування місцевих громад, підкреслюють фахівці Світового банку.

«Маючи понад 10 мільйонів га, державні сільськогосподарські землі в Україні перевищують загальну площу земель, які використовуються для сільського господарства в більшості європейських країн. Ефективність цього активу, який, імовірно, ще більше зросте зі зміною клімату та зростанням світового попиту на товари, вплине не лише на глобальні пропозиції продовольства, але й на доходи місцевих громад і здатність надавати державні послуги», – зазначили автори дослідження.

Вони також наголосили, що непрозорі механізми часто призводили до передачі землі приватним особам за ціною, нижче ринковою, що перешкоджає місцевому розвитку. І саме прозорі аукціони – ефективний інструмент, аби цьому запобігти.

На думку авторів звіту, Україні, яка протягом 2015-20 рр. посідала нижню половину світових рейтингів верховенства права та корупції, вдалося побудувати конкурентоспроможні та прозорі публічні земельні аукціони. Ці принципи допоможуть у подальшому покращенні роботи ринку землі, в ході просторового планування, управління майном та планування доходів територіальних громад.

«Завдяки системі онлайн-аукціонів аграрії отримали доступ до землі на прозорих та рівних для всіх умовах. Місцеві громади – в рази збільшили свої доходи, орієнтуючись тепер не тільки на держбюджет для задоволення своїх потреб. Загалом за понад рік роботи земельних торгів організатори заробили понад пів мільярда гривень. Врешті, відновлення роботи онлайн-аукціонів зараз, в умовах війни, забезпечить не тільки справедливий ринковий дохід, а й гарантує безпеку», – підкреслив заступник міністра агрополітики з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Денис Башлик.

Перегляди: 3