Головна Аналітика Ринок олійних та продуктів переробки (01.02.21‒05.02.21)

Ринок олійних та продуктів переробки (01.02.21‒05.02.21)

В своєму щотижневому огляді аналітики ProAgro Group проаналізували основні фактори впливу на цінові тренди як на біржових, так і на спотових ринках олійних культур та продуктів їх переробки. Основні причини та наслідки наведено нижче.

  • За інформацією Держстату, у 2020 році Україна зберегла світове лідерство у виробництві соняшникової олії і шроту. За підсумком року виробництво соняшникової нерафінованої олії українськими підприємствами зросло на 3,6% ‒ до 5,9 млн. тонн, рафінованої олії соняшникової виросло на 17,7% ‒ до 917,2 тис. тонн, соняшникової шроту ‒ на 6%.;
  • Згідно з повідомленням Reuters, уряд Індії планує стимулювати внутрішніх виробників олійних культур шляхом заміщення зернових з метою скорочення імпорту олійних в перспективі. Очікується, що такі заходи призведуть до скорочення закупівель пальмової олії з Малайзії та Індонезії, а також соєвої і соняшникової олії з Бразилії, Аргентини, України та Росії;
  • Згідно з даними експертів Oil World, в грудні 2020 року Індонезія експортувала 2,9 млн. тонн пальмової олії, проти 3,1 млн. тонн за аналогічний період минулого року. В цілому ж в жовтні-грудні 2020 року експорт такої продукції скоротився до 7,9 млн. проти 8,2 млн. тонн роком раніше;
  • Минулого тижня Державне агентство Єгипту GASC провело тендери із закупівлі соняшникової та соєвої олії на зовнішньому і внутрішньому ринках. Переможцем міжнародного тендеру стала компанія POSCO, яка поставить 30 тис. тонн соєвої олії за ціною $1090 за тонну і місцева компанія, що запропонувала 28 тис. тонн соєвої олії. Соняшникова олія не була придбана через занадто високу премію до соєвої олії.

Згідно з останньою інформацію, помірні опади в країнах Південної Америки найближчим часом покращать умови збирання сої та сприятимуть розвитку пізніх посівів.

В той же час в Аргентині знову відновилися проблеми з експортними відвантаженнями, в тому числі сільськогосподарської продукції. Причиною таких проблем є страйки вантажоперевізників, що знаходять своє вираження у блокуванні доріг. Нагадаємо, наприкінці минулого року країна зіткнулася з подібними проблемами внаслідок страйків робітників портів.

Ключовий організатор страйків, Транспортний союз Аргентини, заявив, що протести триватимуть, а блокування доріг досягне національного масштабу у випадку невиконання вимог протестувальників. Серед основних вимог – зниження податків, зборів за транспортування, цін на паливо, а також встановлення тарифної сітки наземних перевезень для аграріїв.

За даними нашого цінового моніторингу, протягом звітного періоду внутрішні ринки ключових олійних та продуктів їх переробки демонстрували позитивні цінові коригування.

Насіння соняшнику знову подорожчало після негативних коректувань, що відбулися попереднього тижня. На базисі EXW ціни олійної додали більше 2% і зайняли проміжок 21300-21800 грн./т., на умовах СРТ-завод, в той же час, ‒ 21800-22300 грн./т. На умовах FOB в портах Чорного моря насіння соняшнику додала в ціні в середньому 1% і торгувалося в проміжку 685-700 $/т.

Ключові драйвери ринку залишаються незмінними. Зростанню внутрішніх цін сприяє тривалий період здорожчання соняшникової олії на експортних ринках та скорочена внутрішня пропозиція такої продукції. За даними нашого моніторингу, за результатом звітного періоду соняшникова олія на умовах FOB в портах Чорного моря торгувалася в межах 1290-1305 $/т (+0,6% протягом тижня). Основний зовнішній чинник впливу ‒ рух суміжних ринків.

Ціни соєвих бобів на внутрішньому ринку минулого тижня не характеризувалися суттєвими коригуваннями. Високоймовірно, що зростання цін відновиться в подальшому, зокрема зважаючи на поступове вичерпання наявних товарних запасів у всіх світових виробників, та в першу чергу ‒ у вітчизняних, внаслідок невисоких зборів поточного сезону.

На базисі EXW соєві боби торгувалися в проміжку 18300-18700 грн./т. На умовах СРТ-порт олійна зайняла ціновий діапазон 18800-19300 грн./т. На умовах FOB соєві боби українського виробництва, водночас, торгувалися в проміжку 540-560 $/т.

Торгівельна активність в ріпаковому сегменті внутрішнього ринку залишається низькою. Потенціал пропозиції на ринку практично вичерпано. На умовах EXW цінові показники досягли проміжку 14500-15000 грн./т; на базисі FOB ‒ 470-480 $/т.

20210205-oil

Перегляди: 6