Головна Аналітика Ринок олійних та продуктів переробки (09.03.21‒12.03.21)

Ринок олійних та продуктів переробки (09.03.21‒12.03.21)

Березнева доповідь USDA внесла певний хаос та стурбованість на світові олійні ринки.

  • За офіційним даними, в січні-лютому 2021 року Китай імпортував 13,4 млн. тонн сої, що на 0,8% поступається показнику минулого року. Зниження імпорту в порівнянні з минулим роком викликано затримкою збирання сої в Бразилії, яка є одним з основних постачальників сої до Китаю;
  • В Малайзії протягом останніх п’яти місяців триває скорочення виробництва пальмової олії. Згідно з останніми даними, випуск продукції в лютому склав 1,11 млн. тонн (-1,85% за результатом місяця). Основною причиною є нестача робочої сили, пов’язана з карантинними обмеженнями;
  • Згідно з повідомленням Асоціації «Укроліяпром», за підсумками вересня-лютого 2020/21 МР Україна експортувала олієжирової продукцію на $4,4 млрд  проти $3,3 млрд за відповідний період 2019/20 МР (+33,3%);
  • За інформацією ДФС України, в січні-лютому 2021 року наша країна експортувала 32 тис. тонн насіння соняшнику, що в 3,6 разу більше результату аналогічного періоду 2020 року;
  • За інформацією ДФС, в січні-лютому 2021 року Україна експортувала 965,87 тис. тонн соняшникової олії, що на 20% нижче показника аналогічного періоду 2020 року.

У нещодавно опублікованому звіті експерти USDA збільшили прогнози виробництва, експорту та кінцевих запасів олійних культур, що викликало здивувало учасників ринку, оскільки до публікації нових даних на ринку домінували очікування щодо зниження прогнозу врожаю сої в Аргентині і, як наслідок, скорочення кінцевих запасів. Водночас, оцінки виробництва і кінцевих запасів соняшнику і соняшникової олії були знижені.

Так, згідно з останніми даними, Bolsa de Comercio de Rosario (Зернова біржа Росаріо) минулого тижня знизила прогноз врожаю соєвих бобів в Аргентині на 4 млн. до 45 млн. тонн, базуючись на інформації про погіршення стану посівів внаслідок посухи.

Оприлюднення даних щодо стану посівів в Аргентині, одному із ключових світових виробників та експортерів соєвих бобів, а також зниження оцінок виробництва і запасів соняшникової олії, виступають чинниками розігріву цін ключових рослинних олій. Так, пальмова олія наразі торгується на рівні 13-річного максимуму, соєва – 8-річного.

За даними нашого цінового моніторингу, протягом звітного періоду внутрішні ринки ключових олійних та продуктів їх переробки демонстрували позитивні цінові коригування. Звітного тижня ціни на соняшник знову стрімко зросли. Зокрема на базисі EXW ціни олійної додали протягом минулого тижня 8,9%, а на умовах СРТ-переробне підприємство ‒ 8,7%.

Основним чинником зростання цін залишається тривале і стрімке зростання вартості соняшникової олії та висока конкуренція за сировину.

Так, за результатом звітного періоду соняшникова олія на умовах FOB в портах Чорного моря протягом тижня подорожчала в середньому на 7,3%. Аналогічна цінова тенденція спостерігається і на внутрішньому ринку соняшникової олії, в той час як велика пропозиція соняшникового шроту/жмиху відображається у повільному зниженні цін на таку продукцію.

Ціни на соєві боби на внутрішньому ринку минулого тижня суттєво не змінилися. На базисі EXW українська соя торгувалися в проміжку 18200-18600 грн./т. На умовах СРТ-порт олійна зайняла ціновий діапазон 18700-19200 грн./т. На умовах FOB соєві боби українського виробництва торгувалися в проміжку 560-575 $/т. Вичерпання внутрішньої пропозиції та зростання цін спонукає вітчизняних переробників до закупівлі сировини на зовнішніх ринках. Пропозиція на ринку залишається невисокою за умови високого попиту, що обмежує зниження цін.

Торгівельна активність в ріпаковому сегменті внутрішнього ринку залишається низькою. Потенціал пропозиції ріпаку на ринку практично вичерпано. На умовах EXW цінові показники досягли проміжку 15000-15500 грн./т; на базисі FOB зросли з огляду на тенденції зовнішніх ринків до 505-520 $/т.

20210312-oil

Перегляди: 2