Головна Аналітика Ринок олійних та продуктів переробки (11.01.21-15.01.21)

Ринок олійних та продуктів переробки (11.01.21-15.01.21)

  • За даними Єврокомісії, У першій половині поточного сезону країни Євросоюзу і Великобританії імпортували 11,6 млн. тонн олійних культур, що на 4% більше, ніж в першій половині минулого сезону. При цьому 60% поставок ріпаку було забезпечено Україною;
  • За інформацією профільного міністерства країни, в 2020 році обсяг виробництва пальмового масла в Малайзії склав 19,5 млн. тонн, а 17,7 млн. тон продукції було експортовано. Аналітики відомства стверджують, що в порівнянні з 2019 роком обсяги експорту в натуральному виразі знизилися, але в вартісному вираженні зросли;
  • Державне агентство Єгипту з закупівель продовольства GASC оголосило про проведення внутрішнього тендеру на закупівлю бутильованої суміші рослинних олій, в співвідношенні 85% соєвої і 15% соняшникової олії. Проведення тендеру заплановане на 18 січня;
  • У оновленому звіті IGC прогноз світового виробництва сої був знижений на 6 млн. до 359 млн. тонн, що в основному відображає очікуване зниження врожаю сільськогосподарських культур в Південній Америці 2020/21 МР (в будь-якому випадку, +6% до рівня попереднього сезону).

Відповідно до оновлених прогнозів, світове виробництво олійних культур у новому сезоні в цілому продовжуватиме зростати порівняно із минулими роками. Основним драйвером такого росту стане соя. Незважаючи на погіршення очікувань щодо валових зборів соєвих бобів в країнах південної півкулі, значне зростання виробництва в США забезпечить глобальний приріст показника на рівні 6% у порівнянні з результатом попереднього сезону, згідно з даними експертів International Grain Council.

В той же час, одним з вагомих чинників впливу на ринки щонайменше у перші місяці нового року стане дефіцит пропозиції соєвого шроту. Так, в грудні 2020 року цей показник на світовому ринку скоротився на 37% у порівняння з аналогічним місяцем рік тому і склав 3,1 млн. тонн. Незважаючи на порівняно вищі обсяги відвантаження із США, скорочення експорту з боку країн Південної Америки та України обумовило зниження загального показника. В подальшому виправити ситуацію може нарощення експорту соєвого шроту з боку Індії. За прогнозами Solvent Extractors Association of India, країна може наростити експорт соєвого шроту більш ніж вдвічі у сезоні 2020/21 зважаючи на привабливі для потенційних покупців з Азії і Європи ціни.

За даними нашого цінового моніторингу, протягом звітного періоду внутрішні ринки ключових олійних та продуктів їх переробки демонстрували позитивні цінові коригування. Насіння соняшнику продовжує стрімко дорожчати, зокрема на базисі EXW ціни олійної додали близько 8%, а на умовах СРТ-завод зайняли інтервал 22000-22500 грн./т. На базисі FOB Чорне море українське насіння соняшнику контрактувалось в діапазоні від 665 до 680 $/т (+6% за підсумком звітного періоду).

Окрім обмеженої внутрішньої пропозиції на формування динаміки цін олієсировини чинить суттєвий вплив ситуація на світових ринках. Соняшникова олія на базисі FOB в портах Чорного подорожчала на 3%. Оскільки олія українського виробництва користується високим попитом, то присутня значна конкуренція між покупцями. Висхідні цінові тенденції підтримуються аналогічними змінами на соєвому ринку та ростом нафтових котирувань.

Дорожчати продовжує і соя. Окрім впливу ситуації на світовому ринку, зокрема зниження прогнозів виробництва для країн Латинської Америки та зростання на ринку нафти, на зміну цін впливає порівняно невисока внутрішня пропозиція, що надає можливість продавцям визначати умови.

На базисі EXW соєві боби торгувалися в проміжку 17200-17500 грн./т, на умовах СРТ-порт олійна подорожчала протягом минулого тижня в середньому на 4%., а на базисі FOB Чорне море – на 8%.

Торгівельна активність в ріпаковому сегменті внутрішнього ринку залишається низькою. Потенціал пропозиції на ринку практично вичерпано. На умовах EXW цінові показники досягли проміжку 14200-14700 грн./т; на базисі FOB – 470-480 $/т.

20210115-oil

Перегляди: 1