Головна Аналітика Ринок олійних та продуктів переробки (14.03.21‒19.03.21)

Ринок олійних та продуктів переробки (14.03.21‒19.03.21)

Минулий тиждень охарактеризувався різким розворотом цін на світових ринках олійних. Ситуація, що спостерігається, обумовлена поєднанням впливу кількох потужних факторів.

  • Міністр аграрної політики і продовольства України Роман Лещенко заявив, що на даний час немає будь-яких підстав для введення обмежень експорту сільськогосподарських культур з України. Напроти, він підкреслив бажання нарощувати присутність українських продовольчих товарів на світових ринках;
  • Згідно з даними МСХ Аргентини, агровиробники країни вже законтрактували 11,89 млн. т соєвих бобів; збиральна кампанія в країні повинна початися найближчим часом. При цьому прогноз валового збору олійної в Аргентині в 2020/21 МР аналітики Зернової біржі Росаріо знизили до 45 млн. т, як наслідок потужної посухи, що вагомо вплинула на стан посівів;
  • Згідно з повідомленням Асоціації «Укроліяпром», за підсумками січня-лютого 2021 року з України експортовано продовольчих товарів та сільськогосподарської продукції на $3,364 млрд. Значну питому вагу (понад 40%) займає експорт олій, шроту та інших видів олійно-жирової продукції.
  • За інформацією агенції Зерно Он-Лайн, Туреччина закупила 14 суднових партій бразильської сої сумарним обсягом 750 тис. тонн. За прогнозами USDA, в поточному сезоні для забезпечення свого внутрішнього споживання, що оцінюється на рівні 3,15 млн. тонн, Туреччина імпортує 3 млн. тонн сої. Основним постачальником сої в Туреччину є Бразилія.

Минулий тиждень охарактеризувався різким розворотом цін на світових ринках олійних. Ситуація, що спостерігається, обумовлена поєднанням впливу кількох потужних факторів.

Зокрема, наприкінці тижня ціни на акції, сировинні товари та індекси фондових бірж США обвалилися на тлі зростання прибутковості американських боргових зобов’язань і виходу спекулянтів з ринку.

Котирування нафти марки WTI протягом тижня 12-19.03.2021 р. впали на 6,6% до 61,31  USD/bbl. Нафта марки Brent за результатом періоду торгувалася на рівні 64,57  USD/bbl (-6,7%).

Додатково, на ринки впливають очікування зростання виробництва пальмової олії в Малайзії, ціни якої традиційно сильно корелюють з динамікою нафтових котирувань, а також уповільнення експорту соєвих бобів з США. Окрім цього, у сільськогосподарських регіонах США фіксуються значні опади, що, згідно з прогнозами, триватимуть достатньо довго, що також позначилось на динаміці цін на аграрну продукцію на СВоТ.

За даними нашого цінового моніторингу, протягом звітного періоду на внутрішніх ринках ключових олійних та продуктів їх переробки переважали негативні цінові коригування.

Ціни соняшникового насіння відповідним чином відреагували на падіння цін олії на зовнішніх ринках. На базисі EXW ціни олійної коливалися знизились протягом тижня в середньому на 9%, а на умовах СРТ-завод – на 8,8%.

Зниження світових цін на соєву і пальмову олію опустило ціни на соняшникову олію, премія на яке вже довгий час була порівняно високою. Так, за результатом звітного періоду соняшникова олія на умовах FOB в портах Чорного моря втратила більше 10% протягом одного тижня. Аналогічна цінова тенденція спостерігається і на внутрішньому ринку.

Зауважимо, що минулого тижня Мінекономіки України провело ряд консультацій з асоціаціями виробників та роздрібних мереж, які працюють на ринках продовольчих товарів, щодо забезпечення внутрішнього ринку достатніми обсягами необхідного продовольства. Розуміючи необхідність стабілізації цінової ситуації на основних ринках, учасники ринку запевнили, що вони вживатимуть усіх необхідних заходів, спрямованих на стабілізацію цін продовольчих товарів, що мають істотну соціальну значущість.

Ціни соєвих бобів на внутрішньому ринку минулого тижня не змінилися суттєво. На базисі EXW соєві боби торгувалися в проміжку 18200-18600 грн./т. На умовах СРТ-порт олійна зайняла ціновий діапазон 18700-19200 грн./т. Торгівельна активність в ріпаковому сегменті внутрішнього ринку залишається низькою. Потенціал пропозиції на ринку практично вичерпано. На умовах EXW цінові показники досягли проміжку 15000-15500 грн./т; на базисі FOB зросли з огляду на тенденції зовнішніх ринків до 505-520 $/т.

20210319-oil

Перегляди: 7