Головна Аналітика Ринок олійних та продуктів переробки (17.01.22‒21.01.22)

Ринок олійних та продуктів переробки (17.01.22‒21.01.22)

Звітного тижня світові ціни сої та соєвої олії помітно зросли, так само як і ціни пальмової олії, а також нафтові котирування.

  • За даними Митної служби, в листопаді-грудні 2021 року в Україну було імпортовано трохи більше 6,5 тис. тонн насіння соняшника та кукурудзи в сумі, що на 25% нижче за аналогічний показник минулого року (8,7 тис. т). Традиційно саме у листопаді-грудні активізуються закупівлі насіння таких культур під урожай наступного року;
  • За даними митної служби КНР, у 2021 році імпорт  сої з Бразилії склав 58,15 млн тонн, що на 9,5% нижче показника попереднього року (64,28 млн т). Водночас, імпорт Китаєм сої зі США в 2021 році збільшився до 32,3 млн порівняно з поставленими 25,89 млн тонн (+25% за рік) роком раніше;
  • За прогнозами експертів Oil World валовий збір соєвих бобів у Південній Америці в 2021/22 МР може стати мінімальним за 4 роки, скоротившись на 7,4 млн тонн порівняно з показником попереднього сезону. Прогноз сумарного врожаю сої в поточному сезоні в Аргентині, Бразилії, Парагваї та Уругваї знижено до 186,3 млн, внаслідок несприятливого впливу погодних умов;
  • Згідно з оцінками експертів AmSpec Agri Malaysia, Малайзія скоротила експорт пальмової олії у першій половині січня. Порівняно з аналогічним періодом минулого місяця, показники експорту такої продукції знизилися на 32,1%.

Соєві ціни підтримуються новинами про зниження прогнозів майбутнього врожаю в країнах Південної Америки. Зміна прогнозів базується на оцінці впливу засушливих погодних умов, що спостерігаються в регіоні, на майбутні валові збори. Опади, що були зафіксовані в останні дні, ще не встигли вплинути на оцінки.

Іншим чинником підтримки цін виступає оприлюднення Індонезією плану щодо обмеження експорту пальмової олії, що розробляється з метою зниження внутрішніх цін на олію. Вжиття таких заходів, ймовірно, змусить Індію, для якої Індонезія є основним постачальником пальмової олії, перейти на соєву та соняшникову олії. Індія також може спробувати частково покрити дефіцит за рахунок збільшення  постачання пальмової олії з Малайзії, що є основним конкурентом Індонезії на цьому ринку.

За даними нашого цінового моніторингу, протягом звітного періоду на внутрішніх ринках ключових олійних та продуктів їх переробки фіксувались переважно позитивні цінові коригування.

У соняшниковому сегменті протягом звітного тижня ціни продовжили зростати. На базисі EXW насіння соняшнику торгувалося в межах 19800-20200 грн/т (+2%), на умовах СРТ-завод, в той же час, ‒ 20000-20400 грн/т (+2%). Зростання цін підтримується відповідною динамікою на експортних ринках соняшникової олії, незважаючи на високу внутрішню пропозицію сировини.

Так, за даними Державної служби статистики України, на сільськогосподарських підприємствах, зберігається близько 5 млн т соняшника (на 30% більше, ніж на аналогічну дату минулого року). В той же час агровиробники стримують продаж, внаслідок чого ОЕЗи відчувають нестачу сировини, незважаючи на рекордний врожай. Як наслідок, сукупний експорт української соняшникової олії протягом вересня-грудня 2021 р., знизився на 6% порівняно з аналогічним періодом 2020 року (за даними OilWorld).

Соняшникова олія українського виробництва на базисі FOB в портах Чорного моря за підсумком звітного періоду відіграла зниження, зафіксоване попереднього тижня, і досягла позначок 1380-1395 $/т.

Ціни соєвих бобів на внутрішньому ринку протягом звітного тижня також продовжили зростати. На базисі EXW соєві боби торгувалися в проміжку 16100-16500 грн/т. На умовах СРТ-порт олійна зайняла ціновий діапазон 16800-17200 грн/т.

В ріпаковому сегменті ціни попереднього тижня були переважно стабільними, утримуючи високі позиції як на внутрішніх, так і на експортних базисах. Так, на умовах FOB коливалися в проміжку 765-775 $/т.

20220121-oil

Перегляди: 5