Головна Аналітика Ринок олійних та продуктів переробки (23.11.20-27.11.20)

Ринок олійних та продуктів переробки (23.11.20-27.11.20)

  • За даними Держстату, станом на 1 листопада 2020 р. запаси соняшника в Україні складали 7,2 млн. т, в той час як на відповідну дату попереднього року їх обсяг відповідав 8,8 млн. т. У порівнянні з попереднім сезоном запаси соняшника знизилися на підприємствах по зберіганню та переробці з 3,9 до 3,2 млн. т, на аграрних підприємствах – з 4,9 до 4,1 млн. т;
  • Згідно з інформацією Єврокомісії, з початку 2020/21 МР імпорт ріпаку в ЄС знизився до 2,6 млн. т проти 3,2 млн. т за аналогічний період попереднього сезону. Ключовим постачальником залишається Україна (65% обсягу імпорту), на другому місці – Канада (31%);
  • Як повідомляє Reuters, уряд Індії прийняв рішення про зниження податку на імпорт сирого пальмового масла з 37,5% до 27,5%. Як наслідок, очікується що з грудня імпорт такої продукції в країну зросте на 100 тис. т в місяць. Потужне збільшення імпорту з боку Індії стане вагомим чинником підтримки цін в цьому сегменті. При цьому мита на імпорт соєвої та соняшникової олії збережені на рівні 35%;
  • За повідомленням Канадської зернової комісії, з початку поточного сезону канадські компанії експортували 3,7 млн. т каноли, що на 34% перевищує результат аналогічного проміжку попереднього сезону. Експорт сої зріс на 35% до 1,5 млн. т.

За офіційними даними, протягом жовтня поточного року Китай імпортував 3,4 млн. т соєвих бобів з США, що втричі перевищує результат відповідного місяця попереднього року.

При цьому останнім часом на ринку ширяться повідомлення про можливу відмову китайських компаній від імпорту вже законтрактованої сої, виробленої в США. Маються на увазі імпортери, що не зафіксували ціну ф’ючерсним контрактом, та для яких, внаслідок суттєвого зростання цін протягом останнього місяця, економічна ефективність такої закупівлі стала сумнівною.

Додатково, високоймовірною наразі виглядає переорієнтація китайських імпортерів на закупівлю соєвих бобів в Бразилії вже протягом перших місяців наступного року. Незважаючи на нестачу опадів, майбутній врожай сої в цій країні може досягти рекордних рівнів, оскільки зниження показників врожайності буде компенсоване нарощенням посівних площ.

За даними нашого цінового моніторингу, протягом звітного періоду внутрішні ринки ключових олійних та продуктів їх переробки продовжували зберігати зростаючу динаміку.

Висхідна динаміка цін у соняшниковому сегменті триває. На базисі EXW ціни олійної додали 4% і зайняли проміжок 18700-19200 грн./т., на умовах СРТ-завод, в той же час, – 19200-19700 грн./т. На експортних базисах ціни також суттєво зросли та за підсумком звітного тижня досягли 585-600 $/т.

Соняшника олія торгувалася в проміжку 1135-1150 $/т, середня ціна укладання угод трохи скоротилася. Водночас, деякі учасники ринку вважають що найближчим часом цінові індикатори соняшникового сегменту можуть чекати зворотні коригування, по-перше – як реакція на відповідні зміни на світових ринках сої та рослинних олій, що були зафіксовані наприкінці минулого тижня, по-друге – внасілок досягнення рівноважного стану ринку.

Станом на поточну дату збирання соняшнику в Україні практично завершене і фінальні результати збиральної кампанії приблизно дорівнюють 13 млн. т.

Минулого тижня не знову відбулося суттєвого зростання цін в соєвому сегменті. Водночас, попит на ринку продовжує суттєво переважати над пропозицією, і, зважаючи на порівняно низькі показники збиральної кампанії, саме продавці продовжуватимуть диктувати умови. В той же час, якщо окремі негативні коригування на світовому ринку сої перетворяться на тенденцію, внутрішній ринок реагуватиме відповідним чином. На базисі EXW соєві боби торгувалися в проміжку 16500-17000 грн./т. На умовах СРТ-порт олійна зайняла ціновий діапазон 17100-17600 грн./т.

Торгівельна активність в ріпаковому сегменті внутрішнього ринку залишається низькою. Потенціал пропозиції на ринку вже практично вичерпано. На умовах EXW цінові показники займають проміжок 13200-13700 грн./т, на базисі FOB – 430-445 $/т.

20201127-oil

Перегляди: 0