Головна Новини Події та анонси Собівартість живих свиней в Україні може стати найнижчою в світі: 25 і...

Собівартість живих свиней в Україні може стати найнижчою в світі: 25 і 15 грн/кг проти 40 грн/кг

51

На прес-конференції 15.05.19 “Правда про вітчизняне свинарство і ризики для бізнесу та економіки України” Центр підвищення ефективності в тваринництві детально розібрав причини перевитрат в українському свинарстві, що склали 8 млрд грн за 2018 рік, та розповів про нелегальний ринок свинини інфікованої АЧС https://press.unian.ua/press/10549953-perevitrati-na-virobnictvo-svinini-v-ukrajini-shchorichno-stanovlyat-do-8-mlrd-grn-centr-pidvishchennya-efektivnosti-v-tvarinnictvi-foto-video.html

З позиції споживачів свинини, не залежно від того, хто ми в професійному житті – журналісти, експерти, свинарі чи продавці товарів і послуг, ситуаціє є більш загрозливою, ніж здається на перший погляд. Середньодушове споживання свинини українцями зменшилося до 15 кг в рік через її високу ціну. В Євросоюзі цей показник складає 45 кг, в Китаї – 40 кг, в Росії – 30 кг. Ціна в магазинах на свинину в Польщі останні роки була від 63 грн/кг. І тільки із збільшенням попиту на свинину в Китаї почала зростати. Але в Польщі і мінімальна заробітна плата 15 тис грн, а середня 33 тис грн.

Заручниками високих ціна на свинину стала переробна галузь, яка, щоб не втратити споживачів ковбас, вимушено перейшла на м’ясо механічної обвалки (ММО), що по суті є перемелені кістки, хрящова тканина і шкіра птиці. В природі людина не споживає кістки, бо в них немає поживних речовин необхідних нам для фізичного та інтелектуального розвитку. Білок м’яса – це, насамперед, незамінні амінокислоти, які організм людини сам не синтезує і має отримувати з їжею, їх немає в ММО.

Через недоїдання, незбалансоване харчування тривалість життя українців уже зменшилося на 5-10 років у порівнянні з європейцями.

Зараз ми хочемо звернути увагу бізнесу на потенціал галузі, який залишається досі не розкритим.

Цього разу в Центрі підвищення ефективності в тваринництві розказали, як Україна може стати продовольчим раєм з доступними українцям цінами на свинину. Собівартість живих свиней 0,8 та 0,5€/кг може стати найнижчою в світі. Собівартість української курятини вже є предметом гордості і знаходиться на рівні з Бразилією – 0,65 €/кг. Настала черга українських свинарів. Лише для внутрішніх потреб країни поголів’я свиней має бути на 3 млн голів більше і його можливо наростити до кінця 2021 року (за 4 роки поголів’я свиней зменшилося на 2 млн голів).

  • Чи означає собівартість живих свиней вища 25 грн/кг, що на свинокомплексі є перевитрати та/або порушення технології, фальшування кормів чи ветпрепаратів, відкатні схеми?

Так. В країнах ЄС собівартість живих свиней складає 0,8€/кг живої ваги або 23,5 грн/кг, а в Бразилії, США та Канаді, навіть, 0,7€/кг. З нашої практики супроводу свинокомплексів, собівартість 25 грн за 1 кг живої ваги в Україні – цілком посильна задача.

Однак в собівартості 25 грн за 1 кг немає відкатів, немає порушення технології, немає неякісних/фальсифікованих кормів, кормових добавок і ветпрепаратів.

Свинарі, як правило, не знають собівартість партії свиней, яку продають на м’ясокомбінат. Собівартість потрібно контролювати як партії, що продається так і кожної технологічної групи в процесі вирощування. Наш Центр розробив за 4 роки таку комп’ютерну програму управління свинокомплексом з контролем собівартості в реальному часі, яка називається ПігЦентр: https://soft.ciab.expert/pigcentre/

Поки ще переважна більшість свинарів в Україні лише в лютому, після закінчення року, коли будуть пораховані всі витрати за рік дізнаються собівартість – реальну картину за минулий рік, коли вже нічого не змінити. І це неправильно.

Детальніше на минулій прес-конференції: https://youtu.be/93R2uVyB4xc

Та відео Собівартість свинини в Україні про це https://youtu.be/-2UAzmzcB2c

  • Чому за даними галузевих асоціацій собівартість живих свиней в Україні 37-41 грн/кг? І чому галузева асоціація заперечує, що 25 грн/кг – можливо?

Причин декілька. Основні з них – корупція, зловживання і перевитрати. Галузеві асоціації і, зокрема, Асоціація “Свинарі України”, заперечують, що собівартість 25 грн/кг можлива, тому що їм це невигідно.

Галузеві асоціації в тваринництві і, зокрема, в свинарстві в Україні – прикриття для приватних бізнесів керівництва цих асоціацій і пов’язаних з ними осіб. Деякі компанії продавці товарів і послуг вирішили, що вони розумніші за інші такі ж компанії і створили асоціації, під брендом яких продають ветпрепарати, кормові добавки і послуги через свої ж приватні компанії, часто виступаючи навіть просто посередниками між іншими постачальниками і свинокомплексами. Наш Центр співпрацює з асоціаціями свинарів за кордоном, такого немає ні в Польщі, ні в Білорусії, ні в Росії, ні в Казахстані. В усьому світі така практика називається корупцію.

В такий спосіб в Україні знищений механізм конкуренції між продавцями товарів і послуг.

Як наслідок, перевитрати на кормах складають 30-50%, на ветпрепаратах – до 5 разів. Тому підтвердити, що 25 грн/кг – можливо, фактично означає розкрити ці перевитрати і їх причини, а відтак, скоріше за все, і втратити продажі і клієнтів, а може і членів асоціацій.

Тут у відео Корупція у свинарстві про це https://youtu.be/DO9yUBTW_Cg

З іншого боку свинарі залишені сам на сам із проблемою африканської чуми свиней (АЧС) через небажання 7 років галузевих асоціацій вирішувати питання з виплатою компенсацій свинокомплексам у випадку АЧС, неготовність відстоювати інтереси своїх учасників. Через це АЧС на свинокомплексі рівноцінне банкрутству. Через ризик банкрутства свинокомплекси почали буквально знищувати один одного, утворився нелегальний ринок свинини інфікованої АЧС. Через трудових мігрантів (6 млн українців) є ймовірність що вірус поширився з України у Євросоюз, а може, навіть із експортом свинних субпродуктів і у В’єтнам.

Така підміна цілей, здача інтересів свинарів асоціаціями виглядає як біологічний тероризм по відношенню не тільки до українських свинарів, а і свинарів інших країн.

Тут відео Правда про Африканську чуму свиней в Україні про це: https://youtu.be/ZgGZ9svpN0Q

  • Споживання свинини на одного українця 15 кг проти 45 кг в Євросоюзі, 40 кг в Китаї і 30 кг в Росії – причини та наслідки.

За даними FAO, у 2018 році споживання м’яса склало 45 кг м’яса на українця в рік. В Європі – 90 кг, норма для здорового життя – 80 кг. Фактично українці їдять в два рази менше м’яса за фізіологічну потребу та вдвічі менше за європейців.

Структура споживання м’яса в Україні за 2018 рік

Вид м’яса

Фонд споживання

Доля від загального споживання м’яса

Споживання на душу населення в рік

Курятина

1002,22 тис. т

53%

24 кг

Свинина

627,54 тис. т

33%

15 кг

Яловичина

226,33 тис. т

12%

5,4 кг

При фізіологічній мінімальній нормі споживання свинини 30 кг на людину в рік, в Україні споживається всього 15 кг. Для порівняння, в Євросоюзі споживання свинини складає 45 кг на людину в рік, в Китаї – 40 кг, в Росії – 30 кг.

Причина недоїдання українців – високі цінами на м’ясо. Люди просто не можуть дозволити собі купувати м’ясо по таких цінах.

В сусідній Польщі ціна на свинину вдвічі нижче, ніж в Україні, і починається з 63 грн/кг. Це при мінімальній заробітній платі в Польщі 500€ (≈15 тисяч грн) в місяць, а середній по країні – 1100€ (33 тисячі грн) в місяць.

І це ще не кінець. Споживання свинини в Україні стрімко падає далі – за 4 роки воно вже зменшилося на третину або на 300 тисяч тонн в забійній вазі. Крім того свинину з раціонів українців планомірно витісняє курятина.

  • Як знизити собівартість живка свиней до 25 грн за 1 кг?

Перше – прибрати корупцію та перевитрати. Якщо у свинокомплекса собівартість більша за 25 грн/кг – значить вони є. Щоб виявити джерело цих перевитрат потрібен аудит виробництва сторонньою експертною компанією, тому що керівник не завжди може адекватно перевірити чи правильно пораховані показники, які йому подають, чи можливі там як ненавмисні, так і навмисні помилки. До того ж, він не може бути фахівцем одразу у всіх сферах – годівлі, ветеринарії, репродукції, менеджменті.

Друге – впровадити облік у програмі управління свинокомплексом з контролем собівартості, єдина така програма з контролем собівартості в Україні – ПігЦентр

Тут відео PigCentre. Повний контроль свинокомплексу про це: https://youtu.be/rfw__W3KB2M

Третє – скласти ефективну кормову програму та ветеринарну схему. Ефективні в даному випадку – це не “супервисокі прирости” та “високий статус здоров’я”, а найнижчі витрати кормів в грн на кг приросту і найнижчі витрати ветпрепаратів при дотримання планових показників збереженості.

Четверте – розробити деталізований бізнес-план та контролювати вирощування свиней в режимі реального часу. Під бізнес-планом маємо на увазі не традиційний бізнес-план з оцінками ризиків чи аналізом ринку, а точний потижневий та помісячний план всіх операцій на фермі з планом технологічних показників, закупок та продажів, рухом грошових коштів.

П’яте – контролювати собівартість в реальному часі, а не по закінченню року.

Ми створили систему, яка включає всі ці елементи. Для цього на різних етапах свого розвитку ми створювали і розвивали бізнеси, які б забезпечували потреби в різних сферах – годівлі, консалтингу, плануванні, обліку, ветеринарії.

Цю систему ми назвали Точне свинарство™. Вона являє собою модель роботи успішного свинокомплексу. ЇЇ задача – забезпечити власнику низьку та прогнозовану собівартість свинини.

  • Як знизити собівартість живка свиней до 15 грн за 1 кг?

Основна стаття затрат в свинарстві – це корми і найпростіше знизити собівартість за допомогою саме зниження витрат кормів. В наших реаліях загальну собівартість живка можна знизити до 15 грн/кг, але для цього потрібно реконструкція або будівництво свинокомплексу під рідку годівлю.

Основна перевага систем рідкої годівлі – можливість використовувати відходи харчової промисловості для годівлі свиней (молочної, пивоварної, цукрової, спиртової та ін.)

Цінним інгредієнтом у рідкій годівлі також є кукурудзяний корнаж. Це продукт, який готується або одразу на полі при збиранні кукурудзи, або одразу після її транспортування в господарство. Представляє собою подрібнене зерно кукурудзи, як правило, разом з качаном при нативній вологості, без сушки. При переході на корнаж економія складає до 2 тис грн на кожній тоні у порівнянні із зерном кукурудзи за рахунок економії на сушці (витрати на сушку газом не потрібні), на послугах із зберігання на елеваторі (зберігається у силосних ямах або рукавах), транспортуванні.

Також пріоритетними в рідкій годівлі є жом цукрових буряків – теж без сушки, пивна дробина без сушки, сирна сироватка та інші відходи.

Перспективу зменшення собівартості, навіть, менше 15 грн/кг – до 10 грн/кг має спиртова барда. Це відходи від виробництва спирту та/або біоетанолу. Багато років ця сировина в Україні просто утилізувалася. Є випадки, коли спиртові заводи доплачують, щоб її забирали або продають за умовною ціною 25-50 грн/т. В цій сировині сухої речовини всього до 10%. Її сушка дуже затратна, хоча зараз і набуває поширення. Однак, якщо порахувати, навіть, удорожчання барди в 10 разів, щоб прирівняти до поживності соняшникового шроту або зерна, то ціна в перерахунку збільшиться до 250-500 грн/т – це в 10-20 разів дешевше ціни соняшникового шроту і зерна.

Використання всіх цих альтернативних кормових інгредієнтів має нюанси, в яких ми розібралися.

Саме із переходом на рідку годівлю в країнах ЄС свого часу відбулося значне зниження собівартості. Якщо 25 років тому переважна частина свинокомплексів в Євросоюзі була на сухій годівлі, то зараз більшість на рідкій годівлі, а в деяких країнах їх частка досягла 90%.

Тут може з’явитись питання – а хіба в Україні немає свинокомплексів з системами рідкої годівлі і чому ж у них немає такої низької собівартості?

В Україні є, їх більше 15. В Євросоюзі та інших великих країнах-експортерах свинини це нормальна практика, коли біля молокозаводу, спиртзаводу чи пивоварні розташовані свинокомплекси, які використовують залишки виробництва з цих заводів. Наприклад, в Німеччині і Данії це понад 60% великих ферм, в Нідерландах це 50% від всього поголів’я, в Фінляндії – майже 90% всього поголів’я.

В Україні ж свинокомплекси, обладнані системами рідкої годівлі не використовують дешеву сировину, побічні продукти харчової промисловості. А собівартість свинини на українських свинокомплексах з рідкою годівлею вища ніж на сухій годівлі.

Виходить, що ці свинокомплекси згодовують дороге якісне зерно, дорогі білкові компоненти, виготовляють комбікорми, замішують їх з водою для рідкої годівлі – зрозуміло, що в такий спосіб про здешевлення годівлі не може бути і мови. Але тут більше питання до кормових компаній, консультантів, постачальників обладнання для рідкої годівлі та тих само галузевих асоціацій, куди вони дивляться всі ці роки і що консультують свинарям. Ми зустрічаємо відверто неправдиві розрахунки деяких компаній, що впровадили таку “рідку годівлю”.

Про рідку годівлю і потенціал зниження собівартості наш Центр писав ще з 2013 року https://latifundist.com/novosti/17273-ukrainskoe-svinovodstvo-spaset-zhidkij-korm–ekspert

Ми знаємо як працювати з рідкою годівлею та можемо впровадити її так, як вона задумана. Це ми будемо робити в проектах Точного свинарства™ де у співпраці із постачальником обладнання для рідкої годівлі будемо гарантувати замовнику правильність розрахунків і здійснимо супровід запуску і вирощування із отриманням собівартості на таких фермах 15 грн/кг живка.

  • Як Точне свинарство™ допоможе Україні стати продовольчим раєм?

Якщо на рівні споживання свинини в Україні за 2018 рік – 627,45 тис т, знизити собівартість живка свиней хоча б до 25-30 грн/кг, в країні з’явиться додана вартість – 8 млрд грн. Це і прибуток свиноводам, і податки державі. За рахунок такого прибутку з’явиться можливість будувати нові ферми, реконструювати старі, в тому числі на рідку годівлю, збільшити поголів’я, створити нові робочі місця та збільшити розмір заробітної плати, зробити роботу в свинарстві престижною.

Окрім того, зменшення собівартості свинини вирішить проблему недоїдання українців, навіть, з наявною купівельною спроможністю, з 80 кг рекомендованих м’яса споживання в рік – споживається всього 45 кг (з яких 15 кг – свинина), це лише половина від фізіологічної потреби.

Щоб закрити потребу внутрішнього ринку в свинині, потрібно вирощувати ще додаткові 500 тис т свинини в рік. Це ще мінімум 6 млн голів свиней реалізації в рік. Для цього можна будувати ферми з системами рідкої годівлі і за допомогою Точного свинарства™ отримувати собівартість живка вже 15 грн/кг. Це дасть можливість отримати ще 16,25 млрд грн доданої вартості до тих 8 млрд грн, що будуть отримані за рахунок зниження собівартості на існуючих фермах із сухою годівлею.

  • Ріст цін на свинину в світі і можливості для українських свинарів та переробників – 2019-2021 рік збільшення поголів’я на 3 млн голів свиней, експорт у Китай до 0,5 млн т в 2020 році і до 1 млн т у 2021 році.

Через АЧС в Китаї маточне поголів’я вже зменшилося на 22% у порівнянні з минулим роком. Це відкриває величезний ринок, де середньодушове споживання свинини складає 40 кг в рік, де свинина дефіцитна та де готові за неї платити великі гроші.

Українські свинарі через сприятливі умови з експорту свинини в Китай можуть збільшити виробництво не на 0,5 млн т, а на 1 млн т і більше. Відповідно приріст доданої вартості може бути вже не 16,25 млрд грн, а 32,5 млрд грн і більше.

Крім того, надходження валюти від експорту свинини можуть скласти через 2-3 роки від 865 млн € до 1,73 млрд € це по експортним цінам на свинину країн ЄС в травні 2019 року.

Зараз спостерігаються стала тенденція росту цін на свинину в світі, за 3 місяці вона виросла вполовину і до кінця року може подвоїтися у порівнянні з цінами останні 4 роки.

Залишилося небагато:

  • зупинити нелегальний ринок свинини інфікованої АЧС
  • послабити корупцію, перевитрати в свинарстві, знизити собівартість до нормативних 25 і 15 грн/кг