Головна Новини Ринок України У 2019 році в Україні збережеться тенденція скорочення поголів’я сільгосптварин

У 2019 році в Україні збережеться тенденція скорочення поголів’я сільгосптварин

В останні роки в Україні переважно склалася тенденція скорочення поголів’я сільськогосподарських тварин, яка зберігатиметься і у 2019 році.

Як повідомляє “ПроАгро Груп” з посиланням на прес-службу Інституту аграрної економіки, 69,6% поголів’я великої рогатої худоби, в тому числі 76,2% корів, зосереджено у господарствах населення.

Головними причинами відмови селян від вирощування великої рогатої худоби є економічні та соціальні фактори, зауважила експерт. Серед них, зокрема, катастрофічна збитковість, тривалий період вирощування худоби та низькі середні ціни реалізації. Крім того, зростає частка сільського населення старше працездатного віку.

Станом на 1 травня поголів’я свиней у всіх категоріях господарств тзменшилося (-0,4%) і склало 6136,5 тис. голів. При цьому сільськогосподарські підприємства, в яких утримується 57,2% поголів’я свиней, збільшили його на 5,8%. Скорочення (-4,0%) відбулося лише у господарствах населення, в яких утримується 42,8% поголів’я свиней. Основною причиною скорочення поголів’я у цих видах господарств є незацікавленість товаровиробників у вирощуванні свиней, що обумовлено збитковістю виробництва, поширенням африканської чуми та зниженням середніх цін реалізації на 9,1%.

Поголів’я овець та кіз на 1 травня 2019 року скоротилося порівняно з відповідним періодом 2018 року на 2,6% в усіх видах господарств: у сільськогосподарських підприємствах – на 7,5%, а у господарствах населення, де утримується 87,3% поголів’я цих тварин – на 1,9%. Скорочення поголів’я обумовлено збитковістю галузі, адже баранина та козлятина є малопоширеними видами м’яса в Україні. Їх частка у структурі м’яса становить лише 1%.

За розрахунками науковців Інституту аграрної економіки, у структурі споживання м’яса на 1 особу на рік частка яловичини (близько 13,0%) скорочується, тоді як частка свинини (біля 39,0%) та м’яса птиці зростає. Частка останнього становить дещо більше 47,0%.

За співвідношенням ціни і враховуючи купівельну спроможність населення України м’ясо птиці в останні роки займає провідні позиції, а галузь птахівництва стрімко розвивається і є найбільш мобільною та ефективною галуззю.

На 1 травня 2019 року поголів’я птиці збільшилося на 4,6% – до 210393,6 тис. голів. У господарствах населення воно зросло на 0,4%, а у сільськогосподарських підприємствах, де утримується 59,2% поголів’я птиці – на 7,8%.

У 2019 році продовжаться тенденції скорочення поголів’я великої рогатої худоби та свиней через здорожчання кормів та часті спалахи вірусу африканської чуми у свиней, зростання цін на зернові культури та комбікорми, підвищення вартості ветеринарних препаратів, а також нарощування поголів’я птиці.

Перегляди: 0