Головна Новини Ринок України Аграрні асоціації не підтримують картельних домовленостей на ринку міндобрив

Аграрні асоціації не підтримують картельних домовленостей на ринку міндобрив

Всеукраїнська Аграрна Рада, Український Клуб Аграрного Бізнесу, Аграрний союз України, Всеукраїнський Конгрес Фермерів, Спілка виробників, імпортерів і трейдерів агрохімії заявили, що члени ключових об’єднань, а це більшість сільськогосподарських товаровиробників України, не підтримують картельних домовленостей на ринку мінеральних добрив, і не уповноважували представників асоціацій на їх підписання. Аграрні асоціації вважають неправдивою і неприйнятною заяву Федерації роботодавців України щодо спільної розробки представниками аграрної та хімічної галузі меморандуму щодо допустимого рівня квот на імпорт мінеральних добрив в Україні.

Як повідомляє “ПроАгро Груп” з посиланням на uacouncil.org, учасники аграрних асоціацій наполягають, що виступали і виступають категорично проти запровадження квот на імпорт мінеральних добрив до України (а також додаткових обмежень на імпорт в будь-якій іншій формі) та вважають що для цього немає жодних підстав.

На думку аграріїв, реальною проблемою українського ринку мінеральних добрив є зловживання монопольним становищем з боку групи компаній Ostchem. Саме наявність монополії дозволяє утримувати завищені ціни на мінеральні добрива, незважаючи на те, що ціни на сировину – природний газ в Україні нижче, ніж в середньому в країнах ЄС.

В свою чергу, намагання звинуватити в зазначеному дисбалансі незалежних трейдерів не витримує критики, оскільки найбільші обсяги торгівлі добривами припадають на посередницькі компанії, афілійовані із монопольним виробником. А отже – це не більше, ніж намагання зманіпулювати думкою членів Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі.

На думку асоціацій АПК, забезпечення збалансованої роботи аграрної та хімічної промисловості та ріст їх конкурентоспроможності можливе лише за умови виконання наступних вимог:

демонополізація ринку азотних добрива через добровільне виконання групою компаній Osthem рішення Антимонопольного комітету від 05 вересня 2019 року № 598-р у справі №126-26.13/67-15;

запровадження прозорих правил роботи основних виробників добрив в Україні із метою гарантування справедливих цін на міндобрива для аграріїв, зокрема відхід від практики виведення основних обсягів реалізації та прибутку на афілійовані трейдингові компанії, що зумовлює штучну збитковість заводів-виробників та деградацію виробничих потужностей.

Лише наявність здорової конкуренції може бути надійним підґрунтям для забезпечення сталого розвитку та конкурентоспроможності хімічної та аграрної галузей. Введення же квот або інших обмежувальних заходів буде лише шкодить національній економіці та консервувати олігархічну монополізацію хімічній галузі.