Головна Новини Ринок України Будь-які спроби утримати високі ціни на зерновози шкодитимуть аграріям

Будь-які спроби утримати високі ціни на зерновози шкодитимуть аграріям

41

“Укрзалізниця” зайняла правильну позицію щодо вимог експедиторів розірвати договори на поставку зерновозів, заявивши, що не може розірвати контракти. На цьому наголосив заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради Михайло Соколов, повідомляє “ПроАгро Груп” з посиланням на прес-службу ВАР.

Наразі, між “Укрзалізницею” та експедиторськими компаніями, які займаються перевозом зерна, виник спір через вартість послуг. Влітку, підписавши договори на використання зерновозів з первізником, експедитори отримали оптову знижку майже вдвічі в обмін на гарантований об’єм замовлень. При роздрібній ціні в 1136 грн./добу, оптова становила – 584-682 грн. при підписанні контракту на 9-12 місяців. Однак, через нижчий очікуваного урожай олійних культур ціни на зерновози впали. І тепер експедитори вимагають розірвати договори та не застосовувати до них штрафних санкцій. Аргументують тим, що несуть збитки, оскільки змушені поставляти зерновози за нижчою ціною, ніж закупівельна.

“Будь-які довгострокові договори – це обопільний ризик. Експедитори отримували істотну знижку від “Укрзалізниці”, в тому числі, й тому, що брали на себе ризик зниження цін. Цей ризик в поточному сезоні реалізувався і експедитори несуть збитки. А міг не реалізуватися і вони добре заробили б. Це аналогічно ситуації з форвардними контрактами на поставку с/г продукції, за якими аграрії беруть зобов’язання щодо постачання продукції за заздалегідь зафіксованою ціною. Зараз поточні ціни набагато вищі за ті, за якими укладалися форвардні договори на початку сезону. Але договір є договір, тому аграріям доводиться виконувати його собі в збиток. При цьому в попередні роки були ситуації, коли, навпаки, покупці платили за форвардними контрактами вище поточної ринкової ціни”, – зазначив Михайло Соколов.

Михайло Соколов наголосив, що “Укрзалізниця” дійсно не може вчинити інакше: якби в компанії вирішили штучно утримувати високу вартість оренди вагонів, спираючись на своє домінуюче становище на ринку, це було б зловживанням монопольним становищем. І в ситуацію мав би втрутитись Антимонопольний комітет. Якщо ж керівництво “Укрзалізниці” піде на добровільне розірвання договорів, то це – навмисне нанесення збитків державному підприємству, а за це передбачено кримінальну відповідальність.

Михайло Соколов також наголосив, що експедиторам варто краще планувати свою ринкову стратегію. В тому числі, закладати резерви під комерційний ризик падіння вартості оренди вагонів.

“Також, можна було застрахувати свої комерційні ризики від падіння ціни оренди вагонів. Однак, цього, очевидно, ніхто не зробив. Разом з тим, будь-які спроби утримати ціни на вагони на високому рівні суперечать інтересам аграріїв. Як суперечать їм і спроби експедиторів уникнути зобов’язань щодо виконання договорів перед “Укрзалізницею”, – резюмував заступник голови ВАР.