Головна Новини Ринок України ФДМУ готує до приватизації сім державних КХП

ФДМУ готує до приватизації сім державних КХП

26

Свого часу КХП були однією з ключових ланок аграрного виробничого процесу, який монопольно контролювала держава. Проте з переходом до вільного ринку держава, на жаль, виявилася не зовсім конкурентною.

Наразі до приватизації готуються кілька комбінатів хлібопродуктів: Полтавський (Полтавська область), Дунаєвецький (Хмельницька область), Радивилівський (Рівненська область), Неполоковецький (Чернівецька область), Ніжинський (Чернігівська область), Івано-Франківський (Івано-Франківська область) та Новопокровський (Харківська область). Про це повідомив заступник голови Фонду державного майна Тарас Єлейко, передає “ПроАгро Груп” з посиланням на AgroTimes.

“Значну частину з них важко назвати успішними. Типова ситуація на КХП – борги та судові справи. Наприклад, Полтавський комбінат хлібопродуктів, який був збудований наприкінці 19 століття, у найкращі часи перемелював сотні тонн борошна та зберігав понад 20 тис тонн зерна. Зараз він не працює та накопичує борги, які за підсумками 2019 року перевищили 40 млн грн. Кредитори стягують борги у судовому порядку”, – написав Єлейко у своїй колонці на “Економічній правді”.

Настав час визнати, що часто держава – не найефективніший власник активів, які не мають стратегічного значення і працюють на висококонкурентних ринках, де для досягнення позитивного результату потрібно змагатися з багатьма приватними інвесторами та постійно інвестувати в оновлення підприємств. Одним з найкращих варіантів для таких підприємств є їх продаж інвесторам, які готові дати їм раду: розрахуватися з боргами і модернізувати виробництво.

Самі по собі ці підприємства мають величезний потенціал. Комбінати будувалися як частина великої аграрної інфраструктури. Отримуючи зерно, комбінати перемелювали його на борошно, яке потім використовували для виробництва хліба. КХП мали потужні елеватори та доступ до залізниці.

Підприємство з продуманими розташуванням та інфраструктурою у доброго господаря швидко розквітне. З банкрута з боргами воно перетвориться на заможне підприємство, яке створює робочі місця і платить значні податки.

КХП будуть особливо цікаві для великих та середніх аграрних компаній, які виготовляють продукцію в районах розташування КХП. Звісно, завжди є альтернативний варіант: побудувати комбінат “з нуля”. Однак підприємство, що перебуває навіть у найгіршому стані, має чимало переваг: земельна ділянка, розташування, інфраструктура.

“Приватизація КХП – це гарантований win-win: держава отримає кошти до бюджету та збільшення податкових надходжень, інвестори – привабливі об’єкти для розвитку бізнесу, місцеві громади – робочі місця та процвітання”, – наголосив заступник голови ФДМУ.