Головна Новини Ринок України Рентабельність олійних підвищується, зернові – досі збиткові

Рентабельність олійних підвищується, зернові – досі збиткові

Починаючи з липня 2023 року рентабельність основних видів сільськогосподарських культур стабільно підвищується. Утім виробництво зернових досі не досягло беззбитковості, а прибутковість олійних культур залишається мінімальною.

Про це йдеться у дослідження «Вплив війни на прибутковість сільськогосподарського виробництва»,  проведеному  Мінагрополітики спільно з Українським клубом аграрного бізнесу, передає «ПроАгро Груп».

Підвищення рівня рентабельності, у порівнянні з попереднім періодом, пов’язано з  відновленням експортних морських шляхів. Це знизило вартість логістики та дозволило збільшити закупівельні ціни на внутрішньому ринку, навіть попри зниження світових цін на всі види зернових та олійних культур.

Протягом останніх 6 місяців ціни на елеваторах зросли: на 38%  – для зернових культур і на 14% – для олійних у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Ціни в українських портах також збільшились, але не так відчутно, адже вартість логістики залишається доволі високою. При цьому закупівельні ціни на українському ринку досі значно відстають від світових.

З початку 2024 року змінилась структура експортних маршрутів. Логістика агропродукції через річкові порти Дунаю відіграла важливу роль для України, коли глибоководні порти Одеси не працювали. Однак на сьогодні потенціал експортного шляху Дунаєм не використовується на повну через більшу вартість логістики в цьому напрямі в порівнянні з глибоководними портами Одеси.

Тенденція до зниження середніх норм внесення добрив у галузі продовжується. Хоча восени 2023 року і було зафіксоване збільшення норм внесення добрив під озимі культури, то навесні 2024 року норми внесення знову скоротились – в середньому на 5% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Основними причинами зменшення норм внесення добрив є брак обігових коштів та збільшення їхньої вартості через зміни до Митного кодексу та загальну ситуацію невизначеності  в галузі у зв’язку з війною.

За результатами 2024 року очікується вищий рівень рентабельності рослинництва у порівнянні з попереднім прогнозом. Прибутковість соняшника очікується на рівні 45 $/тонна (-4 $/тонна у 2023 році), сої – на рівні 83 $/тонна (69 $/тонна у 2023 році), рапсу – на рівні 78 $/тонна (5 $/тонна у 2023 році). Виробництво ж зернових, на жаль, залишиться збитковим.

«На результати галузі рослинництва цього року найбільше впливатимуть такі фактори як зменшення норми внесення добрив, і як наслідок незначне зменшення врожайності. Також зниження вартості експортної логістики, зменшення цінового розриву між ціною на елеваторах та в українських портах завдяки налагодженню експортних відвантажень, що сприятиме активнішому відновленню внутрішніх закупівельних цін», – зазначили в Мінагрополітики.

Перегляди: 197