Головна Новини Ринок України Україна завершила 2020/21 МР із загальним експортом 48,8 млн. тонн зернових та...

Україна завершила 2020/21 МР із загальним експортом 48,8 млн. тонн зернових та олійних

grain exp 230121

За результатами 2020/21 МР Україна поставила за кордон  48,8 млн. тонн зернових та олійних культур з врожаю 84,2 млн. тонн. Таку оцінку експорту озвучили аналітики Української зернової асоціації, передає «ПроАгро Груп» з посиланням на інформацію УЗА.

«Попри різні природні, фінансові та економічні кризи, Україна завжди вирощувала зерно і буде продовжувати його вирощувати та експортувати. Сьогодні Україна виробляє втричі більше зерна, аніж здатна спожити самостійно. Один із факторів такої ситуації – це зменшення населення країни, тоді як у світі, особливо в Південно-Східній та Південній Азії воно продовжує досить динамічно зростати й створювати додатковий попит на продовольство. Україні доволі пощастило, що вона може експортувати стільки надлишку зерна, скільки здатна виростити, й воно знайде свого покупця на світовому ринку», – зазначив президент УЗА Микола Горбачьов.

При цьому експорт пшениці не сягнув граничного показника, прогнозованого в Меморандумі між учасниками ринку та профільним міністерством на рівні 17,5 млн. тонн, і склав 16,5 млн. тонн при врожаю пшениці в 2020 році 25,3 млн. тонн.

Також Україна експортувала 4,2 млн. тонн ячменю із валового врожаю близько 8 млн. тонн та 23,5 млн. тонн кукурудзи (що теж нижче прогнозованого граничного обсягу 24 млн. тонн) при валовому врожаю близько 30 млн. тонн. Також було експортовано 2,4 млн. тонн ріпаку при врожаю близько 2,6 млн. тонн та близько 1,5 млн. тонн сої при валовому зборі 2,7 млн. тонн.

За словами Миколи Горбачьова, минулий маркетинговий рік був доволі успішним з точки зору логістики та інфраструктури – не було жодних затримок та перешкод для транспортування зерна залізницею, при цьому розвивалися річкові перевезення. Втім, ухвалений закон «Про внутрішній водний транспорт» створить перешкоди для подальшого розвитку власне перевезень зерна річкою суднами під українським прапором, оскільки поставить наших перевізників в нерівні економічні умови з суднами під іноземним прапором, не кажучи вже про досить суттєві загрози для національної безпеки України як у військовому вимірі, так і в екологічному.

В УЗА сподіваються, що у новому сезоні, завдяки погодним умовам, якщо вони залишаться сприятливими до самого завершення збору врожаю, Україна може отримати новий рекордний врожай понад 100 млн. тонн зернових та олійних. У такому разі експорт з України зернових та олійних в поточному сезоні може досягти позначки 2019/20 МР і скласти близько 62,3 млн. тонн.

Основні виклики в новому сезоні для зернового ринку – це логістика (через можливий рекордний врожай зерна), погодні умови та непродумані законодавчі зміни, вважають аналітики УЗА.