Головна Економіка і аграрна політика Україна здобула нові лідируючі позиції у поставках агропродукції на світовий ринок

Україна здобула нові лідируючі позиції у поставках агропродукції на світовий ринок

У 2020 році Україна, попри значні обмеження міжнародної торгівлі, що були пов’язані з розповсюдженням пандемії коронавірусу COVID-19, спромоглася не лише утримати високі місця у глобальних рейтингах експортерів окремих агропродовольчих товарів, а й посіла лідируючі позиції за обсягами експорту шроту і макухи, проса, ячменю, меду, ріпаку та інших видів сільгосппродукції.

Як повідомляє «ПроАгро Груп», про це розповів старший науковий співробітник ННЦ «Інститут аграрної економіки», к.е.н. Богдан Духницький, коментуючи дані Державної митної служби та оперативну інформацію Міжнародного торгового центру (ITC).

За його словами, Україна вже звично посіла перше місце за обсягами експорту соняшникової олії. Торік зарубіжні продажі цього продукту сягнули рекордних 6860 тис. тонн. Збільшивши продаж шроту і макухи (переважно з соняшнику) з 4957 тис. тонн у 2019 році до 5522 тис. тонн (+11 %) у 2020 році, Україна стала лідером серед експортерів цих продуктів на міжнародному ринку.

Україна також очолила світовий рейтинг експортерів проса, наростивши торік більш ніж вдвічі – до 116 тис. тонн – кількісні обсяги його зарубіжних продажів.

Крім того, Україна стала другою серед країн-експортерів ячменю, меду та ріпаку, загалом зміцнивши свою присутність на світових ринках цієї продукції.

Завдяки збільшенню експорту ячменю до 5046 тис. тонн (+22 %), Україна утримала друге місце в рейтингу. При цьому лідируючу позицію з показником у 6755 тис. т зберегла за собою Франція.

Помітний стрибок вгору – з четвертої на другу позицію – вітчизняні експортери здійснили 2020 року щодо меду. Збільшивши проти 2019 року обсяги його продажів до країн світу майже у півтора разу (+ 45%) – до 81 тис. тонн, вони поступились лише абсолютному лідеру – Китаю, який торік продав за кордон 132 тис. тонн цього солодкого продукту бджільництва.

Незважаючи на зниження експорту ріпаку до 2382 тис. тонн (‑25 %), минулого року Україна залишилася у відповідному рейтингу на другому місці, помітно відстаючи від при цьому від Канади (11784 тис. тонн).

Експорт гороху свіжого або охолодженого у 2020 році продовжив зменшуватися: з 49 тис. тонн у 2019 році – до 18 тис. тонн у торік. В результаті, Україна опустилась з другої на третю позицію, помінявшись місцями з Гватемалою.

У межах провідної десятки Україна посідає місця на світовому ринку багатьох інших продуктів, зокрема: кукурудзи, лущених волоських горіхів, сушеного гороху, пшениці, концентрату яблучного соку, казеїну, волоських горіхів у шкаралупі, сушених яєчних продуктів, коріандру, сої, кукурудзяного крохмалю, соєвої олії, м’яса птиці, ріпакової олії з низьким вмістом ерукової кислоти (каноли), консервованих томатів, кукурудзяної олії, зауважив Богдан Духницький.