Головна Рослинництво Зернові В Україні припинила діяти низка держстандартів на зерно

В Україні припинила діяти низка держстандартів на зерно

З 1 січня 2022 року в Україні скасована низка нормативних документів – стандартів групи ГОСТ ув сфері зерна та зернопродуктів. Таке рішення було затверджено відповідними наказами ДП «УкрНДНЦ».

Зернова бізнес-спільнота стурбована цією ситуацією, повідомляє «ПроАгро Груп» з посиланням на інформацію Європейської Бізнес Асоціації

В ЄБА зазначили, що дія скасованих стандартів була припинена від 9 грудня 2014 року на території України, проте згідно з наказами ДП «УкрНДНЦ» дію деяких з них було подовжено до 1 січня 2022 року, аби ринок мав стандарти для роботи.

Зокрема йдеться про наступні стандарти:

 • ГОСТ 10843-76          Зерно. Метод определени пленчатости;                                             
 • ГОСТ 10844-74          Зерно. Метод определения кислотности по болтушке;
 • ГОСТ 10846-91          Зерно и продукты его переработки. Метод определения белка;
 • ГОСТ 10847-74          Зерно. Методы определения зольности;
 • ГОСТ 10940-64          Зерно. Методы определения типового состава;                               
 • ГОСТ 10967-90          Зерно. Методы определения запаха и цвета;                                       
 • ГОСТ 10968-88          Зерно. Методы определения энергии прорастания и    способности прорастания;
 • ГОСТ 10987-76          Зерно. Методы определения стекловидности;                                  
 • ГОСТ 11225-76          Зерно. Метод определения выхода зерна из початков кукурузы;
 • ГОСТ 13586.1-68       Зерно. Методы определения количества и качества клейковины в пшенице;
 • ГОСТ 13586.4-83       Зерно. Методы определения зараженности и поврежденности вредителями.

В асоціацію підкреслили, що більшість стандартів у вищезгаданій сфері має важливе значення і застосовується для визначення порядку та методології здійснення контролю якості у сфері заготівлі, зберігання, переробки, транспортування та експорту зерна. За методиками цих стандартів визначаються основні та класоутворюючі показники якості зерна на зернові культури, що виробляються в Україні.

«Водночас серед діючих в Україні державних стандартів, гармонізованих з міжнародними стандартами та стандартами ЄС, відсутні будь-які методики, які можна застосувати на заміну зазначених стандартів групи ГОСТ. У зв’язку із цим, підприємства, які здійснюють зберігання зерна, повинні знати та погодити з власниками зерна, за якими нормативними документами будуть визначатися показники якості зерна при його прийманні, зберіганні та відвантаженні, в тому числі для розрахунків за зернову продукцію, починаючи з 1 січня 2022 року (пшениці, ячменю, кукурудзи, сорго та інші). Однак наразі, на жаль, таких офіційних стандартів не лишилось», – констатували в асоціації.

Отже, на переконання ЄБА, важливо вжити необхідних заходів з метою вирішення зазначеної ситуації. Зокрема, надати інформацію про нормативні документи, якими буде замінено скасовані стандарти групи ГОСТ, зазначені вище. Крім того, ініціювати термінове продовження дії стандартів групи ГОСТ шляхом прийняття відповідних рішень ДП «УкрНДНЦ» до моменту набрання чинності нормативними документами, що будуть введені в дію на заміну скасованим.

Європейська Бізнес Асоціація закликала Мінагро та Мінекономіки сприяти терміновому врегулюванню цього питання.