Головна Рослинництво Зернові Валовий збір зерна цього року складе 70,7 млн. тонн – Інститут аграрної...

Валовий збір зерна цього року складе 70,7 млн. тонн – Інститут аграрної економіки

За прогнозом науковців ННЦ «Інститут аграрної економіки», валовий збір зернових та зернобобових культур у 2021 році складе 70,7 млн. тонн, що на 8,8 % перевищить показник 2020 року (65 млн. тонн). Про це повідомив директор наукової установи, академік НААН Юрій Лупенко, передає «ПроАгро Груп».

За його словами, цьогорічний врожай буде другим за обсягом після рекордного врожаю 2019 року. Збільшення валового збору зернових і зернобобових культур відбудеться переважно за рахунок озимої пшениці, збір якої прогнозується на рівні 28,5 млн. тонн, та озимого ячменю – 3,95 млн. також. Також з 29,8 млн. до 31,1 млн. тонн збільшиться і врожай кукурудзи, яка займає найбільшу частку в українському зерновиробництві.

Стосовно ярого ячменю, збір якого у 2019 році склав 5 млн. тонн, а торік скоротився до 4,5 млн. тонн, то цього року очікується подальше зменшення його виробництва – до 4,4 млн. тонн.

«Обсяги озимих зернових зростуть найвідчутніше серед усіх сільськогосподарських культур – на 15,9% проти 2020 року. При цьому врожаї збільшаться по усіх  культурах – пшениця, жито та ячмінь. По ярих зернових зростання складе 3,1%, по зернобобових – 8,7%», – зазначив науковець.

Зменшення врожаю серед зернових культур, окрім ярого ячменю, очікується ще по чотирьох культурах – по вівсу (‑19,5 %), просу (‑17,7 %), рису (‑8,3 %) та ярому ячменю (‑1,4 %).

За словами Лупенка, позитивна динаміка виробництва продукції пшениці, жита й озимого ячменю буде досягнута за як рахунок збільшення посівних площ, так і підвищення врожайності цих культур. За прогнозом науковців, середня врожайність пшениці цього року 42,5 ц/га, жита – 31 ц/га, ячменю – 36,6 ц/га. Натомість спад виробництва вівса, проса, риса і ярого ячменю відбудеться виключно за рахунок зменшення посівних площ.

Обсяги валового збору по зернових культурах розраховувалися переважно за  середнім сценарієм, тоді як за оптимістичним збір зерна може скласти майже 80 млн. тонн, а за песимістичним – 67,7 млн. тонн. Остаточний результат буде формуватися залежно від погодних умов року і, цілком ймовірно, може збільшитись на користь оптимістичного прогнозу, який демонструє нинішній потенціал галузі, підсумував Юрій Лупенко.