Головна Новини Світові ринки Вітчизняні виробники насіння спроможні вийти на європейський ринок

Вітчизняні виробники насіння спроможні вийти на європейський ринок

10

Через відсутність рішення про еквівалентність вимог української сертифікації насіння вимогам ЄС Україна не може постачати посадковий матеріал у Європу.

Про це повідомляє “ПроАгро Груп” з посиланням на latifundist.com.

Україна запустила процес сертифікації насіння з 2011 року. У 2015 році країна отримала два підтвердження на проходження офіційного аудиту. Після проведення перевірки Україна усунула всі зазначені зауваження, проте досі справа залишилася невіришеною.

“На сьогоднішній день європейські виробники вільно, без будь-яких обмежень і мит постачають в Україну насіння на суму близько $150 млн на рік. Наша країна поставляє насіння в країни колишнього Радянського Союзу, а в ЄС – майже нічого. Причина – відсутність рішення про еквівалентність вимог української сертифікації вимогам ЄС. На сьогоднішній день процес визнання української сертифікації Європою затягнувся і потребує вирішення найближчим часом”, – розповідає Сюзанна Григоренко, виконавчий директор “Насіннєвої асоціації України”.

За словами фахівців насіннєвої галузі, для вирішення питання потрібна постійна системна комунікація з європейськими партнерами як з боку бізнесу, так і з боку уряду, який відповідальний за ці процеси.

“У минулому році після неформального діалогу з Єврокомісією було обіцяно, що питання отримання Україною сертифікації, що відповідає вимогам ЄС, буде поставлено на розгляд в першому кварталі 2020 року”, – заявив Ромен Дестйо, генеральний директор “MAS Seeds Україна”, глава правління “Насіннєвої асоціації України”.

На думку Найджела Девіда Пітера Твейтса, генерального директора “Євраліс Семенс Україна”, в ЄС також можуть чекати вирішення питання про скасування земельного мораторію в Україні і в зв’язку з цим відкладати дозвіл на ввезення українського насіння.

“Відкритий ринок буде сприяти тому, що між ЄС і Україною покращаться відносини в сфері сільського господарства. Ще одна причина, яку можна виділити, – перепад цін: українське насіння кукурудзи та соняшника в два-три рази дешевше за європейські аналоги, але не поступається за якістю”, – вважає він.

За словами Віктора Борисова, голови правління компанії “Маїс”, Україна має дуже великий потенціал насіннєвої галузі. “За Радянського Союзу наша країна виробляла 250 тис. т насіння. З яких близько 120 тис. т залишала для власних потреб і більше 120 тис. т країна експортувала. На сьогоднішній день те, що виробляє Україна, – це 10−20% всього, що було раніше. Причому наша продукція ні в чому не поступається насінню, виробленому в ЄС, а іноді навіть кращої якості”, – пояснює експерт.

Він додає, що заводи України з виробництва насіння повністю забезпечують матеріалом вітчизняних фермерів.

“10 років тому на українському ринку було 70% вітчизняного насіння і 30% імпортного, однак сьогодні картина змінилася. Залишилося близько 20−30% насіння вітчизняного виробництва. Якщо говорити про десятирічну перспективу, то така диференціація зникне. Сьогодні у Франції немає такого поняття: французьке насіння або імпортне. Такого поняття не буде і в Україні”, – вважає Борисов.

Фахівці насіннєвої галузі підкреслюють, що еквівалентність потрібна для того, щоб європейський фермер мав вибір. В тому числі, щоб міг купувати більш дешеву і, можливо, більш якісну продукцію.

“Відкриття насіннєвого ринку і визнання еквівалентності спростить ведення бізнесу та дасть можливість підстрахуватися у разі непередбачених ситуацій щодо виробництва насіння в інших країнах”, – вважають європейські партнери.