Головна Новини Світові ринки Безмитна квота на вітчизняний мед не задовольняє і Європу, і Україну

Безмитна квота на вітчизняний мед не задовольняє і Європу, і Україну

Національний консультант ФАО Анна Бурка заявила, що поточний об’єм квоти не задовольняє як попит Європи, так і можливості українскої медової індустрії. Отже, наступні переговори Україна-ЄС мають бути націлені на збільшення як безмитної квоти, так і зниження митних тарифів. Як приклад, може бути використана модель співпраці між ЄС та Мексикою, для якої преференційна квота становить – 30 тис. тонн зі ставкою 8,6%.

На її думку, оновлення Угоди про асоціацію між ЄС та Україною в наступному році може надати новий поштовх для розвитку української медової індустрії та посилити позиції України на ринку ЄС та знизити залежність від поставок китайського меду, який наразі формує близько 40% від сукупних поставок меду в цьому напрямку, повідомляє “ПроАгро Груп” з посиланням на agrotimes.ua.

Український ринок меду наразі дуже залежний від поставок у ЄС, частка якого в загальному обсязі українського експорту сягає понад 80%.

Підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, у рамках якої почала функціонувати поглиблена та всеосяжна зона вільної торгівлі, сприяло збільшенню країн-покупців та нарощуванню об’ємів експорту українського меду, а відповідно і надходженню валютної виручки в країну.

Так, уже за результатами 2016 року обсяги експорту збільшились на 42%, в порівнянні з 2015-м, і позитивна тенденція продовжує зберігатись. Через рік після підписання Угоди кількість підприємств, що мали право поставляти мед на ринки ЄС, зросла до 52, а вже на кінець 2019 року – до 72.

Протягом дії ЗВТ українські компанії-експортери меду активно використовують можливості безмитних тарифних квот. Як основна, так і додаткова преференційна квота на мед використовувалася в перші дні місяця. Незважаючи на те, що на позаквотний об’єм діє імпортне мито в розмірі 17,3%, обсяги експорту українського меду продовжують збільшуватись. Поточний обсяг експорту в 7-8 разів перевищує щорічний обсяг загальної квоти, що підтверджує зацікавленість в українському медові зі сторони європейських партнерів.

Зросла і частка України в імпорті меду в країни ЄС: якщо у 2013 році вона становила лише 10%, то в 2019 – понад 20%. Відповідно, Україна стала другим постачальником меду в Європу, поступившись лише Китаю.