Головна Огляд біржових ринків Огляд світових ринків зернових та олійних від 05.02.2021

Огляд світових ринків зернових та олійних від 05.02.2021

зерно

Кукурудза:

Минулої п’ятниці біржові кукурудзяні ринки по різні боки Атлантики демонстрували протилежні цінові тренди. Так, в Сполучених Штатах вартість березневого кукурудзяного ф’ючерса на СВоТ за підсумками денних торгів знову скоротилась, цього разу на 0,63 долари на тонні зерна, що становить 0,29%, а на Euronext – зросла на 0,75 євро на тонні зерна або на 0,34%.

Дощі в Південній Америці, які спостерігались минулого тижня, поступово заспокоюють ринки, зменшуючи вплив негативних наслідків попередньої посухи. Водночас варто розуміти, що другий врожай кукурудзи в Бразилії, на який припадає 75% від загальної кількості обсягів виробництва культури в країні, буде посіяний із суттєвою затримкою, тоді як перший за своїми обсягами відповідає рівню минулого року і випереджає середній показник. Отже, поки строки сівби кукурудзи в країнах Південної Півкулі, зокрема в США та в країнах Причорномор’я, ще далеко, південноамериканський фактор залишатиметься визначальним  при формуванні цінових трендів.

Другим ціноутворюючим чинником поточного сезону традиційно лишається Китай, який через святкування Нового року скорочує свою торгову активність.

Опитування американського журналу Farm Futures цього тижня показало, що ринкові аналітики оцінюють майбутні посівні площі під кукурудзою в Сполучених Штатах 94,7 млн акрів, що на 3,9 млн більше за минулорічний показник і в разі, якщо прогнози справдяться, то стане найвищим показником з 2013 року.

Як вже повідомлялось, станом на 5 лютого з початку місяця було експортовано 415 тис. тонн української кукурудзи, про що повідомила Держмитслужба нашої країни. Сумарно з 1 липня 2020 року на вказану дату експорт кукурудзи з території України виріс до 11,802 млн тонн, що поступається відповідному минулорічному показникові на 4,805 млн тонн зерна.

Соя:

В п’ятницю на біржових ринках сої та соєвого шроту в Сполучених Штатах домінували ведмеді. Покращення погоди в країнах Південної Америки стало основним фактором впливу на ціни. Водночас, варто розуміти, що інвестори до вівторка скоріше за все не робитимуть різких рухів в очікуванні виходу чергової доповіді USDA WASDE. В результаті на СВоТ вартість березневого соєвого ф’ючерса за підсумками денних торгів знизилась на 2,13 долари на тонні, що становить 0,42%, а на соєвий шрот – на 2,43 долари на тонні або на 1,07%.

Опитування, яке було проведено журналом Farm Futures показало, що ринок очікує на зростання майбутніх посівних площ під соєю в Сполучених Штатах з минулорічних 83,1 млн акрів до 84,5 млн акрів відповідно. Водночас, ці прогнози є попередніми, оскільки будуть піддаватись корективам під тиском погоди, цін на сою та страхових цін

Пшениця:

СВОТ

Минулий тиждень пшеничні біржові ринки в Сполучених Штатах завершили незначним ціновим ростом. Так, березневий ф’ючерс на SRW пшеницю в Чикаго на CBoT за підсумками денних торгів додав в ціні 1,40 долари на тонні або на 0,60%, а на HRW пшеницю в Канзасі – на 2,43 долари за тонну або на 1,07%. Попри домінування ведмедів на суміжних ринках кукурудзи та сої, інвестори зреагували на зміну тренду на валютному ринку, а також на прогноз погоди на  наступний тиждень. Так, синоптики прогнозують низькі температури як в самих Сполучених Штатах, так і на більшій частині Європейського континенту.

Згідно з результатами опитування журналу Farm Futures, площа ярої пшениці в США буде трохи вищою, ніж торік. Водночас, для того, аби ці прогнози справдились і яра пшениця отримала змогу відвоювати певні акри в кукурудзи та сої, ціни на пшеницю мають зростати, а отже ринок шукатиме додаткові підстави для цього.

П’ятничне зростання частково було обумовлене додатковими ініціативами Росії щодо обмеження експорту пшениці та іншого зерна та постійною їх трансформацією. Нагадаю, спочатку були встановлені фіксовані експортні тарифи, які вступили в дію з 15 лютого по 1 червня. Потім розмір мита на пшеницю було переглянуто і підвищено вдвічі. Далі правила гри знову було змінено: починаючи з 1 квітня, хоча раніше це було заплановано на червень, буде впроваджено нову формулу розрахунку експортного мита, яка буде встановлена ​​на рівні 70% різниці між базовою ціною та 200 доларами за тонну. Водночас більшість ринкових аналітиків схиляються до думки, що і цей механізм незабаром буде змінено знову по мірі розвитку інфляції та відновлення економіки.

Euronext

В п’ятницю на Паризькій біржі MATIF на ринку пшениці, на відміну від Чикаго, домінували ведмеді. Так, повідомлення про скорочення французького експорту в січні поточного року порівняно з груднем додало песимізму на ринок. В результаті біржова вартість березневого пшеничного ф’ючерса за підсумками денних торгів знизилась на 0,25 євро на тонні зерна або на 0,11%.

Як було показано напередодні, станом на 5 лютого з початку місяця було експортовано 93 тис. тонн української пшениці та 56 тис. тонн фуражного ячменю. Таку інформацію оприлюднила Держмитслужба нашої держави. Сумарно з початку поточного маркетингового року на зазначену дату експорт пшениці з території України склав 13,093 млн тонн, а ячменю – 3,952 млн тонн зерна. Цьогорічний експорт пшениці поступається відповідному минулорічному на 2,859 млн тонн, натомість ячменю все ще випереджає на 56 тис. тонн.

Біржові ціни на основні зернові та олійні культури на біржах CBOT, KCBOT та Euronext:

Культура

Біржа

Вартість ф’ючерса

за тонну

До попередніх торгів

+/-, за тонну

∆, %

Кукурудза

CBOT

Березень

$215,91

-$0,63

-0,29%

SRW

CBOT

Березень

$235,60

+$1,40

+0,60%

HRW

КСВОТ

Березень

$229,72

+$2,43

+1,07%

Соя

CBOT

Березень

$502,13

-$2,13

-0,42%

Соєвий шрот

CBOT

Березень

$474,54

-$2,87

-0,60%

Кукурудза

Euronext

Березень

€218,50

+€0,75

+0,34%

Пшениця

Euronext

Березень

€224,50

-€0,25

-0,11%

Ріпак

Euronext

Травень

€439,75

+€0,50

+0,11%

Ріпакова олія

Euronext

Березень

€698,50

€0,00

0,00%

Ріпаковий шрот

Euronext

Березень

€196,25

€0,00

0,00%

P.S. Всі ціни по торгах на Чикаго (СВОТ) і Канзас-Сіті (КСВОТ) перераховуються в USD за метричну тонну.