Головна Аналітика Ринок олійних та продуктів переробки (03.09.21‒08.10.21)

Ринок олійних та продуктів переробки (03.09.21‒08.10.21)

Photo: Adobe stock

Минулого тижня світові ціни на пальмову олію продовжили зростати, виступаючи в свою чергу вагомим чинником підтримки цін інших рослинних олій.

  • Згідно з даними Продовольчої і сільськогосподарської організації Об’єднаних Націй (FAO), світові ціни на продукти харчування в серпні виросли на 33% в порівнянні з минулим роком, побивши шістдесятирічний рекорд. Основною причиною стало збільшення вартості олії, зернових культур і м’яса;
  • За даними експертів SECEX, Бразилія у вересні скоротила експорт соєвих бобів до 4,8 млн т, що на 26% поступається показнику попереднього місяця (6,5 млн т). Водночас, обсяги відвантаження сої в звітному місяці були вище торішнього показника (4,2 млн т) і перевищили очікування операторів ринку;
  • Як повідомляє Reuters, найнижчий урожай каноли в Канаді за 13 років, викликаний сильною посухою, змушує імпортерів платити більше або шукати олійну в інших країнах. Австралія та Україна, які зібрали більший урожай в цьому році, можуть виграти від канадського неврожаю, отримавши нові ринки і продажі;
  • Згідно з дослідженням Drewry Shipping, зростання попиту на біопаливо привело до скорочення пропозиції соєвої олії на ринку, що може тривати до 2022 року. Від цього виграють альтернативні продукти, такі як соняшникова олія. Так, експорт соняшникової олії в світі може перевищити експорт соєвої на 5,1%.

Серед найбільш об’єктивних чинників зростання цін на пальмову олію залишаються – нестача іноземної робочої сили в Малайзії, що обмежує потенціал нарощення темпів виробництва, зростання нафтових котирувань, яке традиційно підтримує ціни ключових рослинних олій, та активний попит з боку найбільших імпортерів. Так, експорт такої продукції з Малайзії в минулому місяці значно підвищився, сягнувши річного максимуму на рівні 1,63 млн тонн (+39,8% в місяць) завдяки активному попиту Індії, КНР і ЄС. Запаси же пальмової олії в країні скоротилися до 1,87 млн тонн.

Водночас, підвищений попит з боку виробників біодизелю, який часто називають одним з найвагоміших чинників розігрівання ринку пальмової олії, має ознаки спекуляцій. За даними S&P Global Platts, в реальності для настільки значного зростання зацікавленості в біодизелі, вартість сирої нафти має зрости до 120-130 $/барель.

За даними нашого цінового моніторингу, протягом звітного періоду на внутрішніх українських ринках ключових олійних та продуктів їх переробки фіксувались різноспрямовані цінові коригування.

У соняшниковому сегменті фіксується обережне зниження цін. Зокрема як на базисі EXW, так і на умовах СРТ-завод, насіння соняшнику подешевшало в середньому на 0,5%. На ринку поки не фіксується значного зниження цін, незважаючи на успішний хід збиральної кампанії;  аграрії скорочують обсяги продажів для підтримки вигідних цін.

На експортних базисах соняшникова олія українського виробництва продовжує дорожчати –  протягом тижня цінове зростання склало 3,2%. В результаті, на умовах FOB в портах Чорного моря така продукція торгувалася в проміжку 1370-1390 $/т. Ключовим чинником підтримки експортних цін виступають в цілому висхідні тенденції на світових ринках ключових рослинних олій.

Ціни соєвих бобів на внутрішньому ринку також залишалися високими. На базисі EXW соя торгувалися в проміжку 16000-16400 грн/т. На умовах СРТ-порт олійна зайняла ціновий діапазон 16500-16900 грн/т (+0,6%).

В ріпаковому сегменті ціни попереднього тижня також зростали під впливом світових тенденцій, в першу чергу ‒ різкого скорочення прогнозованих валових зборів в Канаді. Так, на умовах FOB коливалися в проміжку 725-740 $/т. Високими залишаються також і ціни на внутрішньому ринку.

За даними профільного міністерства, станом на 07 жовтня 2021 року обмолочено було 59,1% площ під соняшником та 46% площ під соєю. Середня врожайність соняшника наразі складає 2,27 т/га, сої ‒ 2,54 т/га. На останню дату соняшнику намолочено 8,75 млн тонн, соєвих бобів ‒ 1,49 млн тонн.

20211008-oil

Перегляди: 1