Головна Аналітика Ринок олійних та продуктів переробки (15.11.21‒19.11.21)

Ринок олійних та продуктів переробки (15.11.21‒19.11.21)

Світова організація торгівлі (WTO) у оприлюднених минулого тижня матеріалах зазначила, що після різкого відновлення від початкового шоку, спричиненого пандемією COVID-19, світова торгівля товарами сповільнюється, при цьому перебої у виробництві та постачаннях у найважливіших секторах стримують зростання поряд із охолодженням імпортного попиту.

Перспективи світової торгівлі, як і раніше, затьмарені значними ризиками погіршення ситуації, включаючи регіональні відмінності, слабкість торгівлі послугами і низькі рівні вакцинації, особливо в бідних країнах. COVID-19 продовжує становити найбільшу загрозу для перспектив торгівлі, оскільки нові хвилі інфекції можуть легко підірвати відновлення.

  • Згідно з повідомленням АМПУ, перевалка рослинних олій у морських портах України за січень-жовтень 2021 року знизилася до 3,944 млн тонн (-21,4%). Усі порти скоротили відвантаження олії, крім Одеського. Лідером із перевалки продукції переробки залишається Миколаївський морський порт. Підприємства порту відвантажили 54,1% всього обсягу перевалки;
  • Згідно з оцінками експертів Solvent Extractors’ Association of India (SEA), за підсумками 2020/21 МР Індія значно збільшила витрати на імпорт рослинних олій – на 63% на рік до $15,71 млрд, що зумовлено переважно зростанням цін на світовому ринку. У абсолютному вираженні обсяг імпорту зріс незначно, ‒ з 13,52 до 13,53млн тонн.
  • Аналітична компанія Strategie Grains очікує, що фермери країн ЄС збільшать площі під ріпаком на 7% під наступний урожай, що зумовлено дуже високими цінами та очікуваним скороченням запасів до рекордно низького рівня. Згідно з першим прогнозом консалтингової компанії на 2022 рік, площа посіву ріпаку в ЄС збільшиться до 5,60 млн га з 5,23 млн га цього року;
  • Державна агенція Єгипту GASC закупила 12 тис. тонн соняшникової олії у зовнішнього постачальника та 8 тис. тонн соєвої олії на внутрішньому ринку з поставкою 10-20 січня 2022 року. В свою чергу, тендер на закупівлю 6 тис. тонн соняшникової олії оголосила Державна агенція із закупівель Туреччини. Дата закриття тендеру ‒ 23 листопада;

Конференція ООН з торгівлі та розвитку (UNCTAD) у опублікованому також минулого тижня докладі підкреслила вплив такого чинника, як високі тарифи на контейнерні перевезення, на зростання світових цін сільськогосподарської продукції. Якщо нинішній темп зростання цін зберігатиметься, споживчі ціни, як очікується, зростуть в середньому на 1,5% до 2023 року.

За даними нашого цінового моніторингу, протягом звітного періоду на внутрішніх ринках ключових олійних та продуктів їх переробки фіксувались різноспрямовані цінові коригування.

У соняшниковому сегменті протягом звітного тижня ціни продовжили зростати. На базисі EXW насіння соняшнику торгувалося в межах 18800-19200 грн/т (+1,6%), на умовах СРТ-завод, в той же час, ‒ 19100-19500 грн/т (+1,8%).

Вартість олієсировини продовжує зростати, попри завершення збиральної кампанії та очікування рекордного врожаю цього року, на тлі дефіциту пропозиції та подорожчання пальмової олії.

Агровиробники стримують продажі, очікуючи підвищення цін на соняшник та зниження вартості перевезень, які суттєво подорожчали протягом останніх місяців.

Обмежена пропозиції соняшника підтримує ціни соняшникової олії. Так, на експортних базисах соняшникова олія українського виробництва утримує високі позиції, ‒ на базисі FOB в портах Чорного моря така продукція за підсумком тижня торгувалася в проміжку 1420-1435 $/т. Одними з драйверів зростання цін виступає негативна переоцінка валових зборів сої в США, про що згадувалося вище, а також зростаючі очікування щодо обсягів імпорту такої продукції Індією в 2021/22 МР.

Ціни соєвих бобів на внутрішньому ринку демонстрували обмежені негативні коригування. На базисі EXW соєві боби торгувалися в проміжку 14800-15200 грн/т. На умовах СРТ-порт олійна зайняла ціновий діапазон 15500-15900 грн/т (-0,6%).

В ріпаковому сегменті попереднього тижня ціни зростали на експортних базисах, що відповідає тенденціям світового ринку. Так, на умовах FOB коливалися в проміжку 760-775 $/т. Високими залишаються також і ціни на внутрішньому ринку.

20211119-oil-1

Перегляди: 5