Головна Аналітика Ринок олійних та продуктів переробки (29.11.21‒03.12.21)

Ринок олійних та продуктів переробки (29.11.21‒03.12.21)

Світовий ринок пальмової олії в наступному році в значній мірі повернеться до норми. Згідно з оцінками аналітиків індійської Godrej International Limited, в Малайзії проблему нестачі робочої сили, викликану пандемією Covid-19, буде вирішено на початку 2022 року. Прогнозується, що внаслідок цього, виробництво сирої пальмової олії зросте з 18 млн 2021 року до 19 млн тонн протягом 2022 року. Обсяги виробництва такої продукції в Індонезії також, як очікується, збільшиться на 1 млн тонн. Помітним відновленням виробництва стане в другому кварталі року.

Закриття кордонів та заборона на в’їзд робітників-мігрантів минулого року сприяли гострій нестачі робочої сили на плантаціях Малайзії та Індонезії, де 78% робітників приїжджали з таких країн, як Індонезія, Індія та Бангладеш. Так, великий виробник пальмової олії FGV Holdings (Малайзія), яка зараз має 72% від необхідної для оптимальної потужності робочої сили, повідомив Reuters, що перша партія з 7000 робітників, яких планується найняти, прибуде до кінця першого кварталу 2022 року.

  • Після зниження соєвих котирувань на СВОТ всередині тижня внаслідок побоювань щодо нового варіанту коронавірусу, китайські імпортери законтрактували кілька карго соєвих бобів з постачанням у грудні-січні. Згідно з інформацією операторів ринку, імпортерами було закуплено 240 тис. тонн сої походженням із США та Бразилії;
  • Середнє значення Індексу цін на рослинні олії ФАО у листопаді становило 184,6 пунктів, що трохи нижче зафіксованого минулого місяця рекордного рівня. Це незначне зниження пояснюється нижчими котируваннями соєвої та ріпакової олії, при цьому котирування пальмової олії практично не змінилися;
  • Аналітики Oil World у свіжому звіті підвищили прогноз світового виробництва соєвої олії в 2021/22 МР до 61,9 млн тонн порівняно з 61,54 млн в попередньому прогнозі, що також на 4% вище за показник у попередньому сезоні (59,3 млн тонн). Сукупний показник зростатиме за рахунок збільшення виробництва в США, Китаї, Бразилії та Аргентині;
  • Згідно з оцінками аналітиків Oil World, виробництво каноли в Австралії в 2021/22 МР може виявитися вище за попередні прогнози. Так, прогноз урожаю олійної було підвищено на 0,4 млн до рекордних 5,7 млн тонн, що також на 1,2 млн тонн вище за результат попереднього сезону.

За даними нашого цінового моніторингу, протягом звітного періоду на внутрішніх ринках ключових олійних та продуктів їх переробки фіксувались різноспрямовані цінові тренди.

У соняшниковому сегменті протягом звітного тижня ціни помітно просіли. В результаті, як на базисі EXW, так і на  умовах СРТ-завод насіння соняшнику подешевшало в середньому на 2%. Ціни на соняшник в Україні опускаються через падіння світових цін на рослинні олії та обвал котирувань сирої нафти.

Зокрема на базисі FOB в портах Чорного моря соняшникова олія українського виробництва за підсумком тижня торгувалася в діапазоні 1360-1380 $/т. Зниження цін, водночас, обмежувалося, як і раніше, невисокими обсягами олієсировини на внутрішньому ринку, що виникає через стримування продажів насіння з боку агровиробників.

За даними профільного міністерства, в Україні з 6,476 млн га або планових 99% площ намолочено 16,2 млн тонн соняшника за середньої врожайності на рівні 2,5 т/га. Згідно з інформацією Держстату України, на 1 листопада запаси соняшнику в нашій країні зросли порівняно з минулим роком на 1,519 млн до 8,761 млн тонн, а сої – на 369,8 тис. до 1,76 млн тонн. Водночас, запаси насіння ріпаку скоротилися на 200,7 тис. – до 205,6 тис. тонн.

Ціни соєвих бобів на українському внутрішньому ринку, на відміну від попереднього тижня, помітно зросли. На базисі EXW соєві боби подорожчали в середньому на 2,7%, а на умовах СРТ-порт – на 2,5%).

В ріпаковому сегменті ціни попереднього тижня були переважно стабільними, утримуючи високі позиції як на внутрішніх, так і на експортних базисах. Так, на умовах FOB вартість ріпаку коливалась в проміжку 760-775 $/т.

20211203-oil

Перегляди: 4