Головна Аналітика Ринок олійних та продуктів переробки (30.08.21‒03.09.21)

Ринок олійних та продуктів переробки (30.08.21‒03.09.21)

Автор зображення The Western Producer

Минулого тижня ринки спостерігали за ситуацією в США, де ураган Іда паралізував роботу підприємств на південному сході країни, включаючи нафтові вишки, а також нафтові і зернові термінали. Водночас, врозріз з очікуваннями, вплив ситуації на ринки нафти виявився не дуже значним, оскільки зупинки роботи підприємств були переважно короткочасними, тож нестача поставок не відчувалась. Стосовно зерна та олійних, то трейдери були змушені перенаправити свої вантажі в інші порти через пошкодження елеваторів в регіоні та перебої з електрикою.

  • За даними Мінагрополітики, за підсумком січня-липня 2021 року у порівнянні з аналогічним проміжком попереднього року, сальдо зовнішньої торгівлі сільськогосподарською продукцію зросло на 1,2% (імпорт ‒ +19,4%, експорт ‒ +6,7%). В товарній структурі міжнародної торгівлі агропродукції переважала олія (28,3%);
  • Індекс цін на рослинні олії ФАО в серпні піднявся на 6,7% вище рівня липня. Таке підвищення пояснюється головним чином зростанням цін на пальмову, ріпакову і соняшникову олії. Зростання цін пальмової олії ґрунтується на побоювань щодо показників виробництва і експорту в Малайзії;
  • Минулого тижня єгипетське агентство GASC закупило великі обсяги рослинних олій, зокрема: 19 тис. тонн  української соняшникової олії у компанії Viterra за ціною 1240 $/т CIF, 10 тис тонн соєвої олії у компанії Belluno за ціною 1310 $/т, а також 34 тис. тонн соєвої олії у внутрішніх операторів;
  • За даними експертів Oil World, в серпні 2021 року Аргентина збільшила експорт продуктів переробки сої та соняшнику, незважаючи на погіршення логістичної ситуації в країні, викликану зниженням рівня води в р. Парана. Так, експорт соєвої олії досяг 470 тис. в порівнянні з 458 тис. тонн в липні, або 413 тис. тонн в серпні минулого року;

В той же час, навіть більш масштабні проблеми погодного характеру наразі прогнозується для південноамериканського континенту. За даними US Climate Prediction Center, протягом наступних шести місяців є високою ймовірність виникнення Ла-Нінья, що є феноменом  зниження поверхневої температури води нижче кліматичної норми на сході тропічної зони Тихого океану. Більшість глобальних кліматичних моделей передбачають 70% ймовірність того, що Ла-Нінья триватиме з листопада по січень 2022 року. Наслідками цього, як очікується, можуть стати суттєве погіршення показників врожайності в країнах Південної Америки, що найбільше вплине на ринки сої та кукурудзи.

За даними нашого цінового моніторингу, протягом звітного періоду на внутрішніх ринках ключових олійних та продуктів їх переробки фіксувались різноспрямовані цінові коригування. Зокрема ціни на олієсировину соняшника в Україні були переважно стабільними. На базисі EXW насіння соняшнику торгувалося проміжку 16000-16600 грн/т, на умовах СРТ-завод, в той же час, ‒ 16200-17000 грн/т. Рівень ділової активності в сегменті є порівняно невисоким. Зниженню цін на соняшник запобігає затримка збиральної кампанії в країні, яка обумовлена рясними дощами.

В той же час, суттєво знизилися ціни на соняшникову олію. Так, за підсумком звітного періоду українська соняшникова олія на умовах FOB в портах Чорного моря подешевшала в середньому на 5,3% в досягла цінового діапазону 1250-1270 $/т. Зниження цін обумовлено чинником сезонності, а також впливом руху цінових показників на суміжних ринках. Зазначимо, що така поведінка ринку стимулює покупців та спричиняє поступову активізацію попиту, зокрема імпортного.

Ціни на соєві боби на внутрішньому ринку протягом звітного періоду значно знизилися. На базисі EXW соя подешевшала в середньому на 17% і торгувалися в проміжку 14800-15200 грн/т, а на умовах СРТ-порт цінове зниження становило 16%. В підсумку на цьому базисі олійна зайняла ціновий діапазон 15500-15900 грн/т.

В ріпаковому сегменті ціни попереднього тижня на умовах FOB коливалися в проміжку 670-685 $/т. Ціни олійної традиційно отримують підтримку з боку зниження прогнозів виробництва в Канаді. Тривала посуха, яка пошкодила посіви, та, водночас, змусила канолу дозріти раніше, змінилася рясними дощами, що затримує збиральну кампанію, та підсилює невизначеність щодо перспектив врожаю.

20210903-oil

Перегляди: 0