Головна Новини Ринок України Дешеве яблуко з Китаю може обвалити вартість української продукції

Дешеве яблуко з Китаю може обвалити вартість української продукції

19

Дешеве яблуко з Китаю може обвалити ціну на продукцію українських садівників у поточному сезоні.

Як повідомляє “ПроАгро Груп” з посиланням на EastFruit, незважаючи на тривале до останнього часу зростання цін на промислове яблуко в Польщі, Україні та Молдові, ця тенденція може змінитися на негативну вже найближчим часом. Головною причиною для цього є різке збільшення пропозиції дешевого концентрату з яблук нового врожаю в Китаї в 2019 році.

Минулого тижня фермери Польщі продавали кілограм промислового яблука в середньому по 14-16 центів/кг, в той час як в минулому році за таку ж ціну продавали якісне яблуко сорту “Айдаред” для потреб свіжого ринку. Тобто ціни були більш ніж задовільними, і всі висловлювали обережну надію на подальше їх зростання.

В Україні, за даними проекту “АПК-Інформ: овочі і фрукти”, ціни на яблуко для переробки на концентрат були практично ідентичними – купити промислове яблуко у садівників можна було не дешевше 13 центів/кг, а ціни на великі партії досягали 16 центів/кг.

Однак уже сьогодні фермери Вінницькій області України повідомили про зниження переробниками закупівельних цін на промислове яблуко. Аналогічна інформація почала надходити і з інших виробничих регіонів України. Найімовірніше, на цьому тижні ця тенденція торкнеться і Польщі, а також Молдови, де фермери і так скаржаться на порівняно нижчу ціну на промислове яблуко, ніж в Україні і Польщі. Однак для Молдови ситуація обумовлена тим, що, на відміну від України і Польщі, урожай яблук там в 2019 році не тільки не знизиться, а, швидше за все, буде навіть вище, ніж рекордний урожай 2018 року.

В даний час українські фермери намагаються домовитися між собою про повне припинення поставок технічного яблука на переробку в надії, що переробники повернуть закупівельні ціни на колишній рівень.

Українські виробники яблучного концентрату не бачать причин не тільки для подальшого зростання цін на промислове яблуко, але і для утримання їх на колишньому рівні. Вони повідомляють, що пропозиція яблука на заводи продовжує рости, а відсоток неякісного яблука, яке не може продаватися на свіжому ринку, в урожаї 2019 року навіть більше, ніж роком раніше, так як дуже багато садів постраждали від граду. А значить, на їхню думку, немає причин того, щоб платити за промислове яблуко стільки, скільки пропонували минулого тижня.

Головним аргументом для зниження цін на яблуко переробники вважають ситуацію з яблуком в Китаї. За їх словами, зараз з Китаю почали надходити пропозиції про закупівлю яблучного концентрату з яблук нового врожаю за цінами, що значно нижчі сформувалися зараз в Європі. Інший фактор – це рекордні запаси яблучного концентрату, які залишилися непроданими з урожаю минулого року. Вони зараз продовжують тиснути на ринок на тлі початку надходження пропозицій концентрату з урожаю поточного року.

“У 2018 році врожай яблук в Китаї був рекордно низьким для останніх років, так як дерева постраждали від заморозків і інших природних катаклізмів, а Китай є найбільшим виробником і експортером яблучного концентрату в світі”, – говорить Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

“Однак ціни на промислове яблуко в Україні та інших країнах регіону в сезоні 2018/19 років також були рекордно низькими – іноді вони опускалися до 3-4 центів/кг, але з іншої причини – урожай яблук в Польщі та інших країнах ЄС, а також в Україні та Молдові побив усі рекорди. А в цих країнах основна частина садів – це так звані напівінтенсивні яблуневі сади, що дають великий відсоток яблука, яке неможливо продати на свіжий ринок, особливо в умовах перевиробництва. Відповідно і Польща, і Україна, і Молдова побили всі рекорди за обсягами виробництва яблучного концентрату в сезоні 2018/19 років”, – пояснює експерт.