Головна Новини Ринок України Майбутнє виробництва та продажу гречки в Україні невизначене

Майбутнє виробництва та продажу гречки в Україні невизначене

26

Експерти озвучили досить невтішні прогнози щодо подальшого виробництва гречки в Україні та ціни на цю культуру. Про це повідомляє “ПроАгро Груп” з посиланням на SuperAgronom.

Обсяги виробництва гречки, імовірно, скорочуватимуться й надалі, а цінова політика на дану культуру не додасть виробникам зацікавленості у її вирощуванні.

За даними Держстату, зібрані площі під гречкою станом на 1 жовтня 2019 року зменшились на 34,7%, порівняно з аналогічним періодом минулого року. Відповідно, обсяги вирощування даної культури у звітному періоді скоротились на 56,3%, порівняно з результатами збирання за аналогічний період 2018 року. Така ситуація пояснюється тим, що українським аграріям невигідно вирощувати гречку. В державі немає програм підтримки виробництва нішевих культур, та рівень споживання гречки серед українців останнім часом скорочується.

З грудня 2017 року вартість цього продукту почала знижуватись. Так, в середньому за 12 місяців 2018 року ціна 1 кг гречки кожен місяць зменшувалась на 2,7%. Включно по липень 2019 року ціна на гречку постійно спадала, а от уже в серпні вона зросла на 3,2%.

З іншого боку, на ситуацію з вартістю гречки впливає експортно-імпортна політика в країні. Обсяги імпорту за січень-жовтень 2019 року у фізичній масі скоротились на 23,9% порівняно з даними за аналогічний період минулого року. Основними постачальниками даної культури стали Казахстан ($1 млн.), Росія ($938 тис.) та Перу ($373 тис.). Тобто, левову частку серед імпорту становить російська гречка, яка в Росії у вересні 2019 року подорожчала на 7,6% порівняно з даними за аналогічний період минулого року (за даними Росстату).

Очевидно, що така ситуація з вартістю цієї культури могла вплинути на кон’юнктуру цін на українському ринку. Цікаво, що попри значне зниження обсягів виробництва гречки, експорт цієї культури з України за січень-жовтень 2019 року зріс майже удвічі порівняно з аналогічним періодом торік. Основними покупцями стали Польща ($2,7 млн.), Німеччина ($1,4 млн.) та Південна Африка ($1,1 млн.). Таке суттєве нарощення обсягів експорту даної культури з України, очевидно, спричинено вигіднішою ціновою пропозицією від країн-імпортерів. Зважаючи на всі фактори, майбутнє виробництва та продажу гречки в Україні є невизначеним.