Головна Новини Ринок України Як агрокомпанії зможуть обійти земельний закон

Як агрокомпанії зможуть обійти земельний закон

Лише на перший погляд Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення” обмежує агрокомпанії в можливості придбати землю аж до 2024 року, даючи змогу це зробити тільки фізичним особам. Так вважає Микола Волков, представник “Райффайзен Банку Аваль”, повідомляє “ПроАгро Груп” з посиланням на agravery.com.

За його словами, компанія зможе передати своє право викупу ділянки фізичній особі або особам. По 100 га на людину матимуть можливість купити засновники компанії, їхні довірені особи. Наприклад, партнери, співробітники, члени сім’ї, друзі… Створити свій земельний фонд агробізнесу допоможе і так зване „переважне право“ орендодавця, прописане в законі. Воно дає пріоритет на покупку ділянок тим компаніям, які їх орендують і ведуть на них діяльність.

Таким чином, закон визначає, що земля повинна бути куплена за ціною, не нижче нормативної грошової оцінки, що зробить мінімальну ціну гектару землі не нижче еквівалента в тисячу доларів. Але що особливо важливо – оплата можлива тільки в безготівковій формі і з наданням джерела походження коштів. “Тобто якщо власник сільгосппідприємства захоче викупити кілька полів за допомогою групи довірених осіб, він повинен буде вже зараз продумати – як законним шляхом забезпечити їх необхідними коштами. Наприклад, збільшити оклад, виплатити матеріальну допомогу, премію. Якби закон дозволяв купувати землю юридичним особам безпосередньо, не чекаючи 2024 року, таких схем не було б”, – вважає експерт.

Він звертає увагу і на те, що договори оренди, які були укладені з юридичними особами та попередніми розпорядниками землі (переважно пайовиками), залишаються чинними і після зміни власників. “Отже через обмеження в 100 га виходить, що ділянки будуть купувати не ті, хто фактично обробляє і управляє землею, а досить широке коло осіб. І не всі з них будуть довіреними з дійсно високим рівнем довіри. А значить, для власника підприємства буде важливий юридичний контроль над цими людьми. Адже ці формальні землевласники можуть ставати фактором ризику для підприємства. За гроші компанії вони куплять землю на себе, але укласти з ними довгострокову оренду з правом викупу ця компанія не зможе – тільки строковий договір оренди”, – розповідає спеціаліст.

Тож, на думку Миколи Волкова, для утримання довірених осіб необхідні будуть програми мотивації, введення в статус партнерів або співзасновників компанії, інші рішення, що дозволяють зафіксувати їхні частки ресурсу в управлінні підприємством. В результаті виникне якась нова квазі-юридична структура. І це буде “робочою схемою”.

“Окреслені законом обмеження не позбавляють компанію можливості придбати необхідну кількість землі, але обмежують можливість робити це простим і прозорим способом. А також закривають можливість юридичним особам взяти цільові кредити під комфортні відсотки, скористатися державною програмою компенсації”, – наголошує банкір.